V Baltském moři našli vrak lodi. V roce 1857 se potopila s 800 lidmi na palubě

Při přípravách na oslavy konce druhé světové války našli ruští vědci na dně Baltského moře vrak lodi Lefort. Ta se potopila v roce 1857 a zemřelo tehdy víc než 800 námořníků a pasažérů. Až do havárie trajektu Estonia v roce 1995 to byla největší baltská námořní katastrofa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trajekt Trelleborg v Baltském moři | Foto: Scandlines

Lefort byla dřevěná plachetnice baltské flotily. Na délku měřila 60 metrů, byla 15 metrů široká, s výtlakem tři a půl tisíce tun.

Postavili ji v loděnicích v Sankt Petěrburgu v letech 1833 až 1835. Při své poslední plavbě plula z Tallinu do Krohnstadtu, kde byla velká vojenská posádka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nálezu vraku lodi Lefort informoval zahraniční zpravodaj Martin Dorazín

Na palubě cestovalo 756 námořníků, 53 žen, 17 dětí, při katastrofě všichni zahynuli. Příčiny, proč loď klesla ke dnu, nejsou dodnes známé.

Vrak objevila expedice Pocta lodím velkého vítězství, která se v Baltském moři pohybovala v rámci přípravy na oslavy konce 2. světové války a v oblasti hledala pozůstatky korábu právě z období Velké vlastenecké války.

Echolokátor u jednoho z ostrovů našel velký objekt podobající se lodi. V úterý se dolů spustili potápěči a zjistili, že jde právě o plachetnici Lefort, po které dlouho pátrali. Zjistili, že je zcela zachovalá a našli také ostatky obětí. V lodi byly i historické zbraně, šavle, nádobí, nástroje a různá lodní zařízení.

Na místě teď podle námořní tradice vznikne mořský hřbitov. Do námořních map budou zaneseny koordinační údaje s popisem přesného místa a to bude označeno jako námořní hřbitov, místo katastrofy a úmrtí velkého množství lidí.

Bude to pietní místo, pod vodou tam nikdo nebude moci provádět žádné práce. Všechny ruské lodě proplouvající kolem musí vzdát čest spuštěním vlajky.

Martin Dorazín, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme