V Berlíně otevřeli muzeum, které připomíná všední život za dob komunismu

Ve východním Německu slavili pád komunistického režimu o několi dnů dříve než my v Československu. A tento víkend ve východním Berlíně otevřeli muzeum věnované připomínce všedního života v zemi za železnou oponou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Jinolic na Jičínsku míří majitelé trabantů | Foto: Martin Pařízek

Expozice obsahuje věci, které byly součástí běžného života, jako jsou třeba trabanty, filmy do fotoaparátů nebo víno Medvědí krev.

Velká část výstavy se zaměřuje na tehdejší všudypřítomná hesla. Příkladem může být tento: „My, potomci rudého října, jdeme vstříc svobodě a míru“. K vidění jsou kromě toho i sochy pohlavárů nebo nadšených pracovníků se vztyčenou dlaní.

Přehrát

00:00 / 00:00

U otevření berlínského muzea byla i zpravodajka Klára Stejskalová

Chybět nemohou ani věci připomínající stinné stránky komunismu – výjezdní doložky, dokumenty, ve kterých bylo člověku zamítnuto vycestovat za babičkou do Západního Německa, nebo ukázka trezorového filmu.

V souvislosti s východním Německem se často mluví o ostalgii, která tam stále přetrvává. Je to pochopitelné, protože spousta lidí přišla o svůj vlastní stát. Po navrácení původního režimu ale nikdo netouží.

O výstavu je mezi Němci velký zájem. Starší ročníky vzpomínají na své mládí a vysvětlují potomkům, jak se tehdy žilo a na co si vzpomínají.

Klára Stejskalová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme