V českých zemích se naposledy slavilo narození prince Rudolfa v roce 1858

České země se na narození dědice trůnu naposledy chystaly v době Rakouska-Uherska, a i tehdy taková událost budila velký rozruch. Týkala se všech obyvatel monarchie a oslavy byly vymyšleny tak, aby lid potěšily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korunní princ Rudolf ve třech letech

Korunní princ Rudolf ve třech letech | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

„Dítka nemusela do školy, v kostelech se konaly slavnostní bohoslužby, někde posádka hrála promenádní koncert, samozřejmě se to připomínalo v denním tisku,“ líčí historik Jiří Pernes.

K narození císařského dítěte se vázal i přesný ceremoniál.

„V okamžiku, kdy se v panovnické rodině narodilo děvče, tak se střílelo z děl a vystřelilo se osm salv. Ale když se narodil chlapec, arcivévoda, tak se vystřelilo 24 ran a vědělo se, že když je to syn panujícího císaře, tak že bude automaticky panovníkem,“ popisuje historik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o oslavách narození dědice trůnu v českých zemích připravila Zuzana Kopuletá

Naposledy se tyto salvy říší rozezněly 21. srpna 1858. To se císaři Františku Josefovi I. a císařovně Alžbětě narodil korunní princ Rudolf.

Osud mu nakonec připravil pravil jinou životní dráhu a konec Rakouska-Uherska znamenal, že žádný další potomek rodu se už velkolepých poct hned v prvních minutách života nedočká.

Přesto čeští monarchisté mají přesně zjištěno, kdo by měl zasednout na trůn, kdyby v Česku bylo království.

Královské miminko je na cestě, vévodkyně Kate je v porodnici

Číst článek

„Na českém trůně by měl sedět nejmladší Habsburk, kterému je momentálně 16 let a jmenuje se Ferdinand Zvonimír. Má jméno po prvním srbském králi, protože Habsburkové by měli vlastně být dědic jak chorvatského, tak polského, českého a rakouského trůnu,“ říká monarchista Radko Bohdálek.

Některé země Britského společenství ještě neschválily zákon o nástupnictví

Číst článek

Když se ale Rakousko-Uhersko v roce 1918 zhroutilo a čeští politici uvažovali o budoucnosti země, byly ve hře úplně jiné možnosti. Tehdejší monarchisté se chtěli po novém panovníkovi pohlédnout v Rusku, anebo právě v Británii.

Zuzana Kopuletá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme