V Dánsku se neúspěšně dražilo auto, ve kterém údajně seděl Heydrich v době atentátu

V Dánsku se dražil černý Mercedes s černou minulostí. Jeho majitel věří, že v něm jel říšský protektor Reinhard Heydrich, když ho výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš smrtelně zranili. Vůz se ale dnes v aukci neprodal. Nikdo totiž nenabídl požadovanou částku v přepočtu 12,5 milionu korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený vůz po atentátu na Reinharda Heydricha

Zničený vůz po atentátu na Reinharda Heydricha | Zdroj: Wikimedia Commons, Deutsches Bundesarchiv, Bild 146-1972-039-44 | CC0 1.0,©

Historici fakt, že v autě skutečně seděl v den atentátu Reinhard Heydrich, zpochybňují. Ne že by to nebylo možné, ale je těžké to dokázat.

Myslí si to i Jaroslav Čvančara z Ústavu pro studium totalitních režimů: „Vozidla z roku 1937 a 1938 se dají počítat na kusy a každý, kdo tento typ vozidla vlastní, tvrdí, že má Heydrichovo auto. Poukazují většinou na určité indicie, kdy auto bylo poškozeno.“

Dánský majitel auta Lauritz Lauritzen tvrdí, že jeho auto bylo poškozené podobně jako Heydrichův vůz po atentátu. Začal se o to zajímat víc a z dobových fotografií si zjistil, jaké doplňky mělo auto říšského protektora. S jeho Mercedesem se shoduje v detailech, jako jsou třeba stínítka na předních sklech nebo boční okna bez kovového rámu.

Stejným tipem vozu jezdil i Reinhard Heydrich | Foto: Adriana Krobová

Není to ale první auto, o kterém jeho majitel tvrdí, že dříve patřilo Heydrichovi. Mercedes stejného typu našli před šesti lety ve východních Čechách. Jeho majitel nechal auto rozebrat a sepsat všechny závady. Poškození také odpovídají Heydrichově Mercedesu.

Podle Čvančary je to s největší pravděpodobností ten pravý vůz: Vykazuje více než dvacet indicií, včetně poškození nápravy. To by nasvědčovalo výbuchu. Ale jako všichni stojí před jediným problémem, dokázat tu věc.“

Lauritz Lauritzen však říká, že vůz z východních Čech pravý není, a argumentuje právě tím, že auto nemělo stínítka ani vyhřívání skel.

K tomu, aby se dalo dokázat, že auto je to, ve kterém Heydricha smrtelně zranili, by bylo potřeba číslo vozu, které ale nacisté při vyšetřování atentátu nezaznamenali.

Jaroslav Čvančara se nicméně domnívá, že stopa by mohla být v dokumentech po Heydrichově předchůdci Konstantinu von Neurathovi. Heydrich po něm totiž převzal všechno, včetně sídla v Panenských Břežanech i auta.

Aukce mercedesu se konala dva dny před výročím atentátu na říšského protektora. Jozef Gabčík a Jan Kubiš na něj zaútočili 27. května před 73 lety.

Atentát na Heydricha | Foto: Michal Jindra

ČRo, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme