V Hulíně našli archeologové kosterní pozůstatky staré přes 3,5 tisíce let

Při průzkumu na místě staré silnice v Hulíně na Kroměřížsku našli archeologové kosterní pozůstatky zřejmě ženy s malým dítětem. Obě kostry jsou ve skrčené poloze tvářemi k sobě, přičemž dítě má hlavu na rameni dospělého. Významný nález je minimálně tři a půl tisíce let starý, tedy ze starší doby bronzové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosterní nález | Zdroj: ČTK

„Velmi zajímavé na tom je, že se jedná o pohřeb, ale ne o pohřeb do běžné hrobové jámy, ale o pohřeb do zásobní jámy, která pro tehdejší společnosti měla funkcí sklípků. Míst, kam se díky ustálené teplotě a vlhkosti ukládaly zásoby,“ říká vedoucí archeologického výzkumu Miroslav Daňhel.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Hulín-archeologický nález.mp3

"Jedná se o dospělého člověka, pravděpodobně ženu a nedospělého jedince, u kterého ten věk můžeme odhadnout rámcově na 3 až 6 let," říká antropoložka Anna Bankovská.

Zajímavé je, že oba byli uloženi současně a hlava nedospělého jedince se nachází na kostře ruky toho dospělého. Podle archeologů to může být matka s dítětem.

„Nejsou tam žádné zvláštní znaky, které by vypovídaly o násilném činu. Až se ty kostry očistí a detailně se prohlédnou, tak je možnost, že se tam najde nějaká patologie,“ vysvětluje Bankovská.

Na místě pomáhá s nálezem přes 40 kopáčů.

Pavel Sedláček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme