V Itálii se draží letáky Rudých brigád vyzývající k vraždě premiéra Alda Mora

V italském Miláně se draží letáky teroristické komunistické organizace Rudé brigády. Na prodej jsou i letáky vyzývající k zavraždění tehdejšího premiéra a šéfa vládních křesťanských demokratů Alda Mora z roku 1978, ke které později skutečně došlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dražba letáků italské Rudé brigády, jeden z nich oznamuji smrt premiéra Alda Mora

Dražba letáků italské Rudé brigády, jeden z nich oznamuji smrt premiéra Alda Mora | Zdroj: Reuters

Italská televize 16. března 1978 přerušila vysílání, aby šokovaným občanům oznámila neuvěřitelnou zprávu: Teroristé za bílého dne na jedné z rušných římských ulic unesli premiéra Alda Mora. Během přepadení zabili všech pět mužů z jeho doprovodu.

Moro se na 55 dní ocitl ve vězení Rudých brigád, poté byl chladnokrevně zavražděn. Akci teroristů velel muž jménem Mario Moretti. O řadu let později v rozhovoru z vězení vysvětloval, proč se cílem komanda stal právě Moro.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii nechvalně proslulých Rudých brigád shrnuje redaktor Ondřej Houska

„Aldo Moro byl přímo symbolem italské politiky,“ tvrdil Moretti. Rudým brigádám musel být trnem v oku už proto, že se snažil o usmíření s druhou nejsilnější politickou stranou, tedy s komunisty. Chtěl tím posílit základy křehké italské demokracie.

Rudé brigády ale chtěly pravý opak: nastolení marxisticko-leninské diktatury. Itálie podle nich nebyla svobodná, považovali ji jen za rukojmí Američanů a nadnárodních korporací. Útočili proto na základy státu – vraždili politiky, policisty nebo podnikatele.

K úspěchu jim ale nepomohly ani teroristické metody, ani propaganda. Policie nakonec jejich organizaci rozbila. Většina příslušníků Rudých brigád přitom svých činů dodnes nelituje.

„Prohráli jsme, a tak jsme museli za všechno zaplatit,“ stěžuje si jeden ze členů brigád. „Jak řekl Erich Fromm, ten, kdo prohraje, je kriminálník, ten, kdo zvítězí, je velký státník. Historii prostě píší vítězové.“

Drtivá většina Italů se ovšem shoduje na tom, že rozbití Rudých brigád bylo pro zemi požehnáním. Současný záměr na prodej jejich letáků v aukci u lidí vzbuzuje spíše rozpaky. Příbuzní obětí teroristů protestují nahlas.

Na druhé straně je faktem, že Itálie o své minulosti nemá úplně jasno. Na ulici je tak možné koupit portréty Benita Mussoliniho nebo beztrestně zvednout pravici k fašistickému pozdravu. A zakázány nejsou ani symboly opačného extremismu, tedy toho levicového, kam patří i Rudé brigády.

Ondřej Houska, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme