Česko 1:0 Rakousko

V Jeseníku mají jedinečnou expozici čarodějnických procesů

Expozici čarodějnických procesů můžete ode dneška navštívit ve sklepení Vodní tvrze v Jeseníku. Pracovníci tamního Vlastivědného muzea hledali dokumenty z doby inkvizice dokonce v sousedním Polsku. A našli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expozice Čarodějnické procesy na Jesenicku | Zdroj: ČTK

Minimalistické pojetí – kámen, ocel, sklo, repliky mučicích nástrojů a listin. Ve sklepení vodní tvrze se budete sami cítit jako v 17. století, tedy v době, kdy region ovládly inkviziční procesy.

Žilo tu zhruba 2500 obyvatel a každý desátý údajně praktikoval magii. Mezi lidmi panoval obrovský strach. V nové expozici se poprvé objeví i autentické výpovědi mučených.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrei Švubové o expozici čarodějnictvi v Jeseníku v Ranním Radiožurnálu.mp3

„Listiny ze 17. století, které jsme dovezli z wroclavských polských archivů, to jsou pro nás jediné autentické zdroje událostí, které u nás zpracováváme,“ uvedla ředitelka muzea Veronika Rybová.

Historici objevili mnohem víc, dodává. V 17. století bylo souzeno 250 lidí, u 119 je doložená poprava.

„My jsme využili především text první doložené čarodějnice na Jesenicku z roku 1622 Barbory Šmídové. A vlastně ona a její příběh byl i námětem pro film,“ dodala ředitelka muzea.

Expozice čarodějnických procesů stála přes osm milionů korun.

Andrea Švubová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme