V Jindřichově Hradci si připomenou čtvrtého ze 'Tří králů'

Dne 1. dubna 1913 se v Jindřichově Hradci narodil František Peltán, pozdější účastník československého protinacistického odboje, radiotelegrafista odbojové skupiny „Tří králů". V Jindřichově Hradci si dnes připomenou sté výročí od jeho narození.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Četař František Peltán, hrdina protinacistického odboje | Foto: www.bojovnici.cz

Oslavy stého výročí od narození Františka Peltána začnou u odbojářova rodného domu v ulici 9. května v 10 hodin dopoledne.

„Dojde tam k odhalení pamětní desky, dojde také k tomu, že bude František Peltán povýšen in memoriam na kapitána,“ přibližuje program mluvčí Jindřichova Hradce Karolína Průšová.

Vzpomínkové akce se zúčastní také vojáci 44. lehkého motorizovaného praporu generála Josefa Ereta z Jindřichova Hradce, kteří budou v ulici 9. května od 11:30 předvádět svou techniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Program oslav jindřichohradeckého rodáka Františka Peltána přibližuje Lucie Hochmanová

„Připravujeme statickou ukázku, kde rádi veřejnosti představíme Pandur s plnou osádkou, s jejich výzbrojí a dále rádi ukážeme i Iveco tak, aby naši občané viděli, jakou techniku náš útvar v současné době má,“ potvrdil velitel praporu Jan Štěpánek.

Po této ukázce se program slavnosti přesune do Husových sadů a kulturního domu Střelnice.

„V Husových sadech dojde k rekonstrukci pražské přestřelky, kde byl František Peltán postřelen a na následky tohoto postřelení zemřel. Dále bude v kulturním domě Střelnice výstava o životě Františka Peltána,“ uzavírá Karolína Průšová.

Vzpomínková slavnost na připomenutí osobnosti rodáka Františka Peltána bude v Jindřichově Hradci probíhat prakticky celý den. V souvislosti s ní se musí také řidiči připravit na některá dopravní omezení.

Lucie Hochmanová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme