V Kolíně otevřeli archeologickou expozici odkrývající historii okolí

Jsou to už tři roky, co podél trasy dokončovaného silničního obchvatu Kolína skončil archeologický průzkum, který byl podle odborníků jeden z největších v Česku. Archeologové tam shromáždili stovky tisíc nálezů. V Dvořákově muzeu Kolínska si předměty může prohlédnout každý, zpřístupnili zde novou expozici Cesta napříč časem a krajinou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové v trase obchvatu odkryli i několik pohřebišť

Archeologové v trase obchvatu odkryli i několik pohřebišť | Foto: Michal Trnka

Díky dřívějším nálezům archeologové vědí, že Kolín byl domovem lovců a sběračů už v době paleolitu. I proto s napětím očekávali, co zajímavého přinese výzkum 40 hektarů pozemků v trase v současné době už dokončovaného obchvatu kolem města.

Podle vedoucí výzkumu Radky Šumborové byla celá zkoumaná oblast archeologicky pozitivní. Archeologové se tedy ani minutu nenudili a na místech, kde budou už zanedlouho jezdit tisíce aut denně, zachytili stopy osídlení od šestého tisíciletí před naším letopočtem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Michal Trnka o archeologických nálezech mluvil s vedoucí výzkumu Radkou Šumbrovou

Mezi nejvýznamnější objevy patří zajisté čtyři rondely, z nichž dva jsou největší v Evropě. Vědci zatím pouze hádají, jaký mohl být účel kruhových staveb. Sloužit mohly ke kultovním účelům, k obchodu nebo jako vojenské místo.

„Dříve byly nálezy podobných útvarů ojedinělé, proto nález čtyř poměrně velkých rondelů v tak malém prostoru je významný,“ potvrzuje unikát Šumberová. V kolínském muzeu rondely přibližují letecké fotografie, ale také trojrozměrné rekonstrukce staveb.

Kromě rondelů expozice ale hlavně ukazuje předměty, bez nichž by se každodenní život našich předků neobešel. „Máme tu nádoby, které se podařilo rekonstruovat, nejpočetnější nálezy jsou ale zlomky keramiky,“ představuje Šumberová.

Archeologické výzkumy na obchvatu Kolína - obrys kruhových příkopů menšího rondelu | Foto: Frederik Velinský

Odborníci v oblasti prozkoumali také četná pohřebiště, na výstavě lze tedy mimo jiné shlédnout rekonstrukci hrobu, jehož stáří se datuje do doby bronzové, tedy dva tisíce let před naším letopočtem

„Byla v něm pohřebena žena společně se svými bronzovými šperky a keramickými nádobami. Zajímavé je, že byla uložena do hrobu, který byl již dříve použit,“ odhaluje Šumberová, „dříve pohřebný jedinec byl odhrnut do rohu jámy, jednalo se o dítě ve věku 10-11 let a zatím není jisté, zda měli s ženou příbuzenský vztah.“

Michal Trnka, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme