V lágru Svornost u Jáchymova čekalo historiky překvapení. Objevili zřejmě bývalou korekci

Pracovní tábor Svornost u Jáchymova v Krušných horách patřil k místům, kde si před více než 60 lety političtí vězni odpykávali v nedůstojných a nelidských podmínkách své tresty. Prostory bývalé Svornosti teď zkoumají historici. Vězeňský areál z místa nad Jáchymovem sice dávno zmizel, nečekané objevy tam ale odborníky pořád překvapují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod do nově nalezené podzemní místnosti v Jáchymově

Vchod do nově nalezené podzemní místnosti v Jáchymově | Foto: Zdeněk Trnka

Ředitel krajského muzea Michael Rund ukazuje na staré předměty, které našel v území někdejšího pracovního tábora Svornost.

„Mám tady komínek lágrového domku, oblouk, na kterém byly natažené ostnaté dráty, a tohle by měl podle pamětníka být věšák na fáráky čili oblečení horníků. Všechny předměty zakonzervujeme a chtěli bychom je vystavit v expozici v lágrovém domku na štole číslo jedna,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý lágr Svornost u Jáchymova vydal nečekané překvapení. O objev historiků se zajímal Michal Trnka

Štola číslo jedna i bývalá Svornost tvoří součást stezky Jáchymovské peklo, upozorňující na útrapy lidí, které kdysi věznil komunistický režim v těžko přístupných místech Krušných hor.

Místo bývalého lágru Svornost letos krajské muzeum čistí a některé fragmenty postupně obnovuje. Jako třeba strážní věže nebo nechvalně proslulé schody vedoucí z lágru k uranovým štolám.

„My přesně nevíme, jestli schodiště bylo přesně na tomto místě, ale víceméně vidíte, že jsme v linii k dolu Svornost. Člověk, který půjde po stezce Jáchymovské peklo, si může zkusit alespoň kus tohoto schodiště projít,“ popisuje Michael Rund.

Objevenou místnost upraví ještě letos

Okraj bývalé Svornosti teď historikům nabídl nečekaný objev. „Ještě před týdnem tady byla jenom taková malá dírka, kterou jsme se tam protáhli. Podle pamětníků by to měla být takzvaná korekce lágru Svornost. Zkoumáme teď přes pamětníky i historiky, jestli je to skutečně korekce,“ říká ředitel a dodává, co bude s prostorem dál.

„Zatím jsme přemýšleli, že dáme nahoru nějakou uzamykatelnou mříž, aby bylo možné sem s případnými návštěvníky chodit. Zabezpečíme to.“

Někdejší pracovní tábory v Krušných horách dnes v divoké přírodě najdete jen obtížně. Místo po lágru Svornost ale bude upraveno ještě letos. Podle Michaela Runda hlavně proto, aby lidé nezapomínali.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme