V Lidicích na Kladensku se stupňuje odpor proti projektu Rozeznění

V Lidicích na Kladensku se stále silněji ozývají hlasy proti projektu Rozeznění. Projekt označovaný jako audiodrama, připravuje už téměř dva roky občanské sdružení Sonosféra. Chce připomenout autentický život v Lidicích před jejich zničením nacisty. Umělecká podoba díla se ale místním příliš nelíbí. Dali to najevo i při dnešní prezentaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Lidice | Foto: Petr Stehlík, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Obyvatelům Lidic se nelíbí hlavně umělecká podoba díla, a to i přesto, že ji autoři již od počátku avizovali. Hlavní spor je o to, že se v nahrávkách objevují fabulace a vymyšlené části příběhu, které přitom mají reálný základ ve vzpomínkách původních obyvatel Lidic.

Několik pamětníků života původní obce ale stále žije a jejich potomci dnes dokonce autory obvinili, že těm starým lidem chtějí vzít vzpomínky a vyprávět příběhy, které se mohly odehrát úplně kdekoliv. Chtěli by, aby dílo bylo spíše dokumentární.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezentaci zvukového projektu přímo v Lidicích sledovala reportérka Jana Káninská

Na dnešní prezentaci zazněl ale na druhou stranu hlas lidického občana Františka Koláře, který se autorů i projektu zastal s tím, že na pietním území stejně lidé venčí psy, takže pieta je již dávno narušena.

Autoři projektu, kterými jsou manželé Faltýnkovi, mají za to, že došlo k nedorozumění. Od začátku říkali, že součástí jejich audiodramatu bude fikce. Navíc scénář nahrávek dávali pamětníkům ke schválení a snažili se zapracovat jejich připomínky.

Lenka Faltýnková má za to, že problémy odstartovala zmínka o kontroverzním lidickém občanovi Kubíkovi, který byl původně zmíněn jako vlastenec, přitom byl podle pamětníků členem nacistické organizace. Tyto údaje teď dokonce prověřují historici.

Autoři momentálně nevědí, co s projektem bude dál. Jasno do toho nevnesl ani Památník Lidice. Žádný z jeho zástupců ne dnešní prezentaci nepřišel.

Jana Káninská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme