V Loučce na Vsetínsku otevřeli unikátní vojenské muzeum Loučka - Pearl Harbor

Vojenské muzeum Loučka - Pearl Harbor otevřeli v Loučce na Vsetínsku. Neobvyklá sbírka představuje jeden z mezníků druhé světové války - útok na americkou vojenskou základnu v Pearl Harboru. Jedná se o největší sbírku ve střední Evropě, která připomíná americký vstup do války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostním obřad k 64. výročí útoku na Pearl Harbor v Arizona Memorial, vztyčeném nad potopenou lodí | Foto: US NAVY

Nedaleko Loučky se za druhé světové války odehrála velká bitva mezi německými a americkými letci. U Slavičína pak leží největší hrob amerických vojáků v České republice.

„Jsou tam věci, které se týkají Loučky za druhé světové války. Druhá část tvoří popis americké armády v České republice a třetí jsou věci z Pearl Harboru. Jinak tam jsou originální uniformy, které mám zapůjčené. Pak mi tam modeláři z Brna vymodelovali podle mě největší model Pearl Harboru vůbec na světě, kde na mapu promítají to, co se tam odehrálo,“ říká autor expozice Josef Kořenek a pokračuje:

“Já bych chtěl inspirovat i naše občany. Nemáme se za co stydět ve vítězství ve druhé světové válce. I to bych chtěl, probudit v lidech hrdost na to, že něco takového existuje.“

Podle autora expozice má Vsetínsko úzký vztah k americkým vojákům.

„Od Loučky je 13 kilometrů největší hrob amerických vojáků v České republice. To velice málo lidí ví. Oni sice byli exhumováni v roce 1946, ale stále to tam je. Byla to známá velká letecká bitva v roce 1944 nad Bílými Karpaty. Proto tam mám i originálního letce z B-17, kterého ti obyvatelé Loučky viděli,“ dodává Kořenek.

Slavnostního otevření muzea se kromě kardinála Dominika Duky zúčastnila i pamětnice útoku na Pearl Harbor, Dorinda Nicholsonová. V prosinci roku 1941 jí bylo pouhých šest let.

Michaela Vydrová, Marie Sýkorová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme