V Maďarsku dodnes přežívá mimořádně silná nostalgie po uherských časech

V Maďarsku se v posledních dnech často skloňuje slovo Trianon. Pro místní jde o ‚nespravedlivý‘ diktát z roku 1920, který vedl k rozpadu Uherska. Maďaři většinou dodají i čísla - ztratili dvě třetiny území a také dvě třetiny obyvatelstva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brašov - historická perla Sedmihradska

Brašov - historická perla Sedmihradska | Foto: Petr Slinták

V Maďarsku dodnes přežívá mimořádně silná nostalgie po starých uherských časech.

V Sedmihradsku, které bylo součástí Uherska, ale Trianonská mírová smlouva toto území přiřadila k Rumunsku, pořádali o víkendu místní Maďaři takzvaný politický tábor a pozvali i poslance maďarského parlamentu.

Jeden z nich, poslanec za vládní Fidesz, nahlas uvažoval o tom, že jednou by se měl znovu přezkoumat Trianon, aby se Sedmihradsko navrátilo k Maďarsku. Podle poslance by to bylo možné až za osm let, kdy bude mít Maďarsko dostatečně silnou mezinárodní pozici. To je hlavní myšlenka, kvůli které je oheň na střeše.

Trianonská mírová smlouva je jednou z pařížských mírových smluv, která byla podepsána 4. června 1920 v paláci Velký Trianon na zámku Versailles poblíž Paříže. Smlouva stanovila hranice maďarského státu jako nástupce Uherska po 1. světové válce. Maďaři považovali smlouvu za nespravedlivou a snažili se o její revizi.

Odmítavá reakce z Bukurešti na sebe nenechala dlouho čekat. Například rumunský ministr vnitra protestoval ve všech médiích. Ta téma rozebrala zeširoka a píší o maďarské hrozbě.

Od poslance se distancovala jeho strana i ministerstvo zahraničních věcí v Budapešti. O něco později poslanec řekl, že nebyl na sedmihradském politickém fóru v zastoupení své strany Fideszu, ani maďarského parlamentu, ale čistě jako soukromá osoba.

Maďarská elita ale není úplně nevinná při podobně vystupňovaném napětí. Určitým způsobem k tomu přispívá.

Už dva roky, od kdy je u moci Orbánova vláda, mimořádně zesílila takzvaná národní politika. Je to vláda národní soudržnosti, bez ohledu na to, kde členové národa, tedy Maďaři žijí.

Maďarsko (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

‚Když jsi Maďar, máš být i maďarský občan‘ - toto heslo se realizuje poskytováním zvýhodněného maďarského občanství příslušníkům maďarských menšin všude ve světě. Ale i projevy politiků jsou někdy dvojsmyslné.

Vicepremiér Zsolt Semjén z křesťanských demokratů často a s oblibou mluví o maďarských menšinách jako o odtržených částech národa. A to provokuje sousední země, jako teď například Rumunsko. A Rumuni si ulevují na úkor maďarských menšin, jejich práva zmenšují s tím, že Maďaři jsou pro ně hrozbou.

Gregor Martin Papucsek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme