V Mělníku si vedle Palacha připomněli i studenta z Litvy. Upálil se v roce 1972

Před 45 lety se na protest proti sovětské okupaci upálil tehdy dvacetiletý student Jan Palach. Svůj život obětoval pro národ a jeho svobodu. Chtěl vyburcovat společnost z letargie, do které se začala propadat necelých pět měsíců po okupaci Československa v srpnu 1968. Palachovu památku si dnes připomněli také v Mělníku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt při příležitosti 45. výročí smrti Jana Palacha u hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jeho památku si připomněli také v Mělníku

Pietní akt při příležitosti 45. výročí smrti Jana Palacha u hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jeho památku si připomněli také v Mělníku | Zdroj: ČTK

Pietní setkání začalo v 15 hodin v Jungmannových sadech, konkrétně u památníku nazvaném Pocta Janu Palachovi. Do Jungmannových sadů si ho vedle významných hostů přišli připomenout i místní lidé.

Po státní hymně mělo proslov hned několik osobností. Mluvil i velvyslanec Francie v Česku Jean Pierre Asvazadourian. Hosté z Francie jsou pravidelnými návštěvníky pietní akce v Mělníku, protože bronzová socha Jana Palacha pochází právě z Francie.

V roce 1969 vytvořil sádrový odlitek suchy maďarský sochař Andráš Beck. A přál si, aby byla umístěná v České republice. S tím nakonec Francouzi souhlasili. A když se lidé ve Francii i v Česku ve veřejné sbírce složili a peníze na odlití sochy z bronzu sehnali, nic nebránilo tomu, aby v sadech mohla od roku 2009 stát.

Před 45 lety se na protest proti okupaci a komunistickému režimu upálil Jan Palach

Číst článek

V Mělníku se pieta letos týká i Litevce Romase Kalantu. Ten se upálil v Kaunasu v roce 1972 z podobných důvodů jako Palach. Stal se protisovětským národním hrdinou. Bylo mu pouhých 19 let. V jeho zápisníku se našla poznámka: Stále se nemohu odhodlat, ačkoli je to nutné.

Na Jana Palacha zavzpomínají lidé ve středních Čechách i na dalších místech. V Kralupech nad Vltavou si ho připomenou přednáškou v městském muzeu, a to 20. nebo 27. ledna.

Ve Všetatech, kde Palach bydlel, se lidé mohou přijít podívat v sobotu ve 13 hodin 30 minut do místního kina, dále pak k základní škole nebo před Palachův rodný dům. V neposlední řadě pak na hřbitov, kde sice Palach pohřbený není, ale je zde plastika, která ho připomíná.

Jan Palach | Foto: Michal Jindra

Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme