V Německu zemřel Ewald-Heinrich von Kleist, poslední z atentátníků na Hitlera

Poslední známý dosud žijící účastník spiknutí proti Adolfu Hitlerovi Ewald-Heinrich von Kleist zemřel ve věku 90 let ve svém domě v bavorském Mnichově. Neúspěšný atentát na říšského vůdce podnikli spiklenci v červenci roku 1944. Hitler zůstal naživu a většinu atentátníků nechal popravit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlčí doupě krátce po atentátu na Hitlera 20. července 1944

Vlčí doupě krátce po atentátu na Hitlera 20. července 1944 | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany, Bundesarchiv, Bild 146-1972-025-10

Ewald-Heinrich von Kleist se narodil v Pomořansku do protinacisticky smýšlející rodiny, která dala Německu několik generálů, vědců i básníků. Ve stopách rodinné tradice vstoupil do armády, později ale poznal hrůzy nacistického režimu a chtěl proti němu bojovat.

Kleist se dostal k okruhu vysokých důstojníků v čele s plukovníkem Clausem von Stauffenbergem, kteří připravovali protihitlerovské spiknutí.

Atentát měl tehdy jedenadvacetiletý Kleist spáchat sám. „Měl před něj předstoupit v nové uniformě, tu mu ukázat, ale ve skutečnosti zafungovat jako sebevražedný atentátník, protože v té uniformě měly být výbušniny a on se měl odpálit. Dokonce mu to doporučil jeho vlastní otec,“ přibližuje zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák přiblížil okolnosti atentátu na Hitlera

Z útoku nakonec sešlo, když Hitler na poslední chvíli změnil plány.

Další příležitost k zabití říšského vůdce se naskytla o několik měsíců později. Plukovník Stauffenberg pověřil Kleista, aby vnesl aktovku napěchovanou trhavinou do Hitlerova hlavního stanu, takzvaného Vlčího doupěte.

Plukovník se ale nakonec rozhodl, že výbušninu dopraví na místo určení sám. Obával se totiž, aby Kleist coby nižší důstojník nevzbudil nežádoucí pozornost. Operace Valkýra z 20. července 1944 přesto skončila neúspěchem.

Následovalo masové zatýkání a popravy. V rámci odplaty za neúspěšný atentát přišlo o život téměř pět tisíc lidí. Gestapo zuřilo zvláště proto, že spiknutí vzešlo z vojenských kruhů.

Pod gilotinou skončil i otec Ewalda-Heinricha von Kleista, on sám byl ale „pouze“ poslán do koncentračního tábora. Podařilo se mu totiž předstírat, že je hloupý, naivní a s politikou neobeznámený.

Po několika měsících byl Kleist z neznámých důvodů propuštěn. Po válce pracoval jako nakladatel a v 60. letech založil Mnichovskou bezpečnostní konferenci.

Milan Slezák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme