V neolitu se bojovalo o prostor

Neolitické šíření zemědělství do Evropy se v určitém bodě zpomalilo. Nová studie ukazuje, že příčinou mohl být boj o prostor mezi nově příchozími zemědělci a místními tlupami lovců a sběračů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osázené pole

Osázené pole | Foto: Public Domain Photos, Paolo Neo

Asi před 10 000 lety na Blízkém východě došlo k jedné z nejvýznamnějších socioekonomických změn v lidské historii: životní styl mezolitických lovců-sběračů nahradilo zemědělství. Takzvaná neolitická tranzice rychle expandovala do Evropy, ale jakmile dosáhla severnějších zeměpisných šířek, její tempo se zpomalilo. Až dosud se předpokládalo, že příčinou bylo chladnější klima, kterému se zemědělské plodiny i zvířata potřebovala přizpůsobit. Tato adaptace by logicky vyžadovala určitý čas.

Reakčně-difuzní model, který vytvořili španělští výzkumníci, však naznačuje něco jiného. Šíření zemědělství nebylo homogenní a hlavním faktorem, který omezoval jeho rychlost, byla hustota původní evropské populace. V tom se model shoduje i s archeologickými nálezy. Naznačuje to, že mezi lovci-sběrači a nově příchozími zemědělci probíhal konkurenční boj o životní prostor. V oblastech s vysokou populační hustotou evropských starousedlíků se zemědělci probíjeli obtížněji a expanze zemědělství se tím zpomalila.

Zdroj: Institute of Physics, New Journal of Physics

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme