V Nymburce mají novou atrakci - 5,5 tisíce let starý pravěký hrob

Obyvatelé i návštěvníci Nymburka najdou ode dneška v centru města novou atrakci. Jen pár kroků od zdejšího Kostelního náměstí si mohou prohlédnout vzácný pět a půl tisíce let starý pravěký hrob. V devadesátých letech ho tady i s kosterními pozůstatky odkryli archeologové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expozice Pravěké mohyly v centru Nymburka

Expozice Pravěké mohyly v centru Nymburka | Foto: Michal Trnka

Roleta na prosklené stěně nepřehlédnutelného moderního pavilonu v centru Nymburka stoupá vzhůru a první návštěvníci mohou nahlédnout do hrobu.

Skříňovou mohylu s kamenným obložením a pozůstatky muže ze starší doby kamenné tady archeologové odkryli už v roce 1994.

Po téměř dvaceti letech si toto pietní místo mohou přes sklo prohlédnout všichni zájemci, kteří se jen trochu zajímají o dávnou historii.

„První čtyři roky se zpracovával samotný nález, potom byla mohyla zakonzervována a až v roce 2007 se město rozhodlo, že vybuduje památník na připomenutí této významné archeologické lokality. Od roku 2009 památník stojí. Poslední dva roky jsme se zabývali tím, abychom to nejatraktivnější formou zpřístupnili veřejnosti, a to se myslím povedlo počítačovou animací samotného příběhu, který přibližuje událost, kdy byl zavražděn velmož, který tady sídlil,“ prozrazuje nymburský místostarosta Pavel Fojtík (TOP 09), co všechno předcházelo zpřístupnění této mohyly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pravěké mohyle natáčel redaktor Michal Trnka

Pravé kosti nalezené v pět a půl tisíce let starém hrobu byly převezeny do Národního muzea. Návštěvníci si tak prohlíží jejich imitace, které ale vypadají věrohodně.

Jisté je, že v centru města na Labi byl v dávném pravěku pohřbený muž, kterému mohlo být zhruba pětačtyřicet let.

I když je tento nález opředený rouškou tajemství, podle archeoložky Karly Motykové šlo zcela jistě o významného velmože. Svědčí o tom poloha hrobu na vyvýšeném návrší nad řekou.

„Významný člověk to byl. Když si představíte, že se tady ty věci musely nosit... Sice v té době se už znalo kolo, ale tak nanejvýš nějaký vozík. Kameny se sem musely dostávat smykem a jsou veliké, čili se tím musela zaobírat nějaká větší populace,“ domnívá se archeoložka.

Pohled do hrobu s pozůstatky pravěkého člověka | Foto: Michal Trnka

Nad nymburskou mohylou vyrostla v minulých letech speciální moderní stavba, která památku chrání před vlhkostí a uvnitř udržuje stálou teplotu. Možný příběh člověka, který je tady pohřbený, zájemcům přiblíží krátký animovaný film, který si pustí jediným stisknutím tlačítka.

Místostarosta Fojtík věří, že expozice pravěkého hrobu přiláká do města na Labi spoustu zvídavých turistů. Podle něj je téměř zázrak, že se podobná památka vůbec zachovala.

„Královské město Nymburk bylo založeno v roce 1275, stavěl se jeden dům vedle druhého a vždycky se vyhnul po těch 900 let tomuto místu. V Evropě bychom našli skutečně jen pár míst, kde můžeme najít srovnatelnou stavbu,“ je přesvědčen Fojtík.

Vzácná archeologická památka bude v Nymburce veřejnosti přístupná během celé turistické sezony, a to každý den od 10 do 17 hodin.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme