V Praze si připomněli studentský protest proti komunistickému převratu

Pietní i protestní shromáždění připomínají 25. únor 1948 a 65 let od převzetí moci komunisty v tehdejším Československu. Jednou z akcí bylo shromáždění v pražské Nerudově ulici, kde komunisty ovládaná policie zastavila pochod studentů směřující na Hrad. Chtěli vyjádřit podporu tehdejšímu prezidentovi Edvardu Benešovi a požádat ho, aby komunistům neustupoval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Lesák, vůdce únorových studentských demonstrací v roce 1948

Josef Lesák, vůdce únorových studentských demonstrací v roce 1948 | Foto: Projekt Paměť národa

„Akce připomíná poslední velký odpor, který byl 25. února. Pak už jsme se stali masou divných lidí, kteří víceméně davově podléhali soudruhům z komunistické strany,“ připomíná místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka, který se vzpomínkové akce pravidelně účastní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestu 25. února 1948 a jeho dnešní připomínce mluvil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a komentátor Petr Nováček

„Je to určitá paralela, která se v daleko menším počtu dnes odehrává v některých krajích České republice, kde se komunisté opět ujímají moci, mají dokonce na starost školství a jsou v rolích bývalých politruků a estébáků. To je věc, která nejen že mě děsí, ale měla by být varováním v dalších volbách pro občany této země,“ říká Sobotka.

Před 65 lety se moci v Československu chopili komunisté a nastolili totalitu

Číst článek

Ještě 23. února 1948 se k prezidentu Benešovi dostala pětičlenná delegace studentů. O dva dny později, 25. února, už policie proti studentům brutálně zasáhla. Třiadvacetiletý student ČVUT Josef Řehounek byl na místě postřelen.

Během dalších týdnů byla pozatýkána a perzekvována většina účastníků této pokojné studentské demonstrace. Do roku 1949 muselo vysoké školy opustit deset tisíc studentů a akademiků, které odtud jako „politicky nespolehlivé“ při prověrkách vyloučili sami jejich kolegové.

Přesně před deseti lety byla v místě událostí v horní části Nerudovy ulice odhalena pamětní deska. O instalaci desky se vedle Senátu zasloužil především Pražský akademický klub 48. Jeho předseda Zdeněk Boháč při jejím odhalení uvedl, že nyní se konečně mohli vysokoškoláci z roku 1948 zařadit důstojně po bok studentů, kteří kladli odpor totalitním režimům v letech 1939, 1968 a 1989.

Grafika k pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad, který se uskutečnil 25. února 1948 | Foto: ČTK

Vladimír Kroc, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme