V Praze si připomněli studentský protest proti komunistickému převratu

Pietní i protestní shromáždění připomínají 25. únor 1948 a 65 let od převzetí moci komunisty v tehdejším Československu. Jednou z akcí bylo shromáždění v pražské Nerudově ulici, kde komunisty ovládaná policie zastavila pochod studentů směřující na Hrad. Chtěli vyjádřit podporu tehdejšímu prezidentovi Edvardu Benešovi a požádat ho, aby komunistům neustupoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Lesák, vůdce únorových studentských demonstrací v roce 1948 | Foto: Projekt Paměť národa

„Akce připomíná poslední velký odpor, který byl 25. února. Pak už jsme se stali masou divných lidí, kteří víceméně davově podléhali soudruhům z komunistické strany,“ připomíná místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka, který se vzpomínkové akce pravidelně účastní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestu 25. února 1948 a jeho dnešní připomínce mluvil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a komentátor Petr Nováček

„Je to určitá paralela, která se v daleko menším počtu dnes odehrává v některých krajích České republice, kde se komunisté opět ujímají moci, mají dokonce na starost školství a jsou v rolích bývalých politruků a estébáků. To je věc, která nejen že mě děsí, ale měla by být varováním v dalších volbách pro občany této země,“ říká Sobotka.

Před 65 lety se moci v Československu chopili komunisté a nastolili totalitu

Číst článek

Ještě 23. února 1948 se k prezidentu Benešovi dostala pětičlenná delegace studentů. O dva dny později, 25. února, už policie proti studentům brutálně zasáhla. Třiadvacetiletý student ČVUT Josef Řehounek byl na místě postřelen.

Během dalších týdnů byla pozatýkána a perzekvována většina účastníků této pokojné studentské demonstrace. Do roku 1949 muselo vysoké školy opustit deset tisíc studentů a akademiků, které odtud jako „politicky nespolehlivé“ při prověrkách vyloučili sami jejich kolegové.

Přesně před deseti lety byla v místě událostí v horní části Nerudovy ulice odhalena pamětní deska. O instalaci desky se vedle Senátu zasloužil především Pražský akademický klub 48. Jeho předseda Zdeněk Boháč při jejím odhalení uvedl, že nyní se konečně mohli vysokoškoláci z roku 1948 zařadit důstojně po bok studentů, kteří kladli odpor totalitním režimům v letech 1939, 1968 a 1989.

Grafika k pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad, který se uskutečnil 25. února 1948 | Foto: ČTK

Vladimír Kroc, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme