V pražských Dejvicích je na den zpřístupněn pravěký hrob člověka 'třetího pohlaví'

V Terronské ulici v pražských Dejvicích jsou dnes pro veřejnost otevřeny archeologické nálezy z období 3. až 2. tisíciletí před naším letopočtem. Archeologové tu našli lidské hroby nebo obydlí. Nejzajímavějším nálezem je kostra muže z období kultury se šňůrovou keramikou, který byl oproti všem zvyklostem pohřben v ženské poloze. Archeologové ho nazývají jako pohřeb příslušníka takzvaného třetího pohlaví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologické nálezy z Terronské ulice: dokumentace | Foto: Česká společnost archeologická

„Osobou třetího pohlaví se rozumí transsexuálové nebo homosexuálové. Lidé s odlišnou orientací nebo identitou, kteří byli součástí pravěkých společností a jsou i součástí současných společností. V některých současných kulturách se netěší příliš velké popularitě, ale například u severoamerických indiánů známe tyto osoby pod názvem Berdache a tam jsou velmi ceněnými a oblíbenými členy komunit,“ říká archeoložka Kamila Remišová Věšínová.

Přehrát

00:00 / 00:00

DRž DRž naleziště.mp3

Nálezy první výzkumné etapy a celé archeologické naleziště bude dnes dopoledne otevřeno pro školy a odpoledne od 14 hodin pro veřejnost. Návštěvníci si vyzkouší dokumentaci nálezů a pátrání po keramických střepech.

Výzkum začal na začátku března. V lokalitě se našly ještě další tři hroby s pazourkovými noži a nádobami. Dále pak kůlové a sloupové jámy na skladování potravin nebo zahloubený dům.

„Obydlí je prozatím datováno do mohylové kultury doby bronzové. Pro obydlí v zásadě platí, že se jedná o zemnice zahloubené zhruba metr až metr a půl. Zhruba stejná výška byla v konstrukci nad zemí. Na to navazovala sedlová střecha, která dosahovala až k zemi,“ popisuje ředitel České společnosti archeologické Radek Balý.

Po ukončení výzkumu v Terronské ulici vyroste časem na místě, které umožnilo nahlédnout do pravěku, nová stavba.

Den otevřených dveří, kterým budou provázet archeologové, končí v 17 hodin a 30 minut.

Zuzana Filípková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme