V pražských Dejvicích je na den zpřístupněn pravěký hrob člověka 'třetího pohlaví'

V Terronské ulici v pražských Dejvicích jsou dnes pro veřejnost otevřeny archeologické nálezy z období 3. až 2. tisíciletí před naším letopočtem. Archeologové tu našli lidské hroby nebo obydlí. Nejzajímavějším nálezem je kostra muže z období kultury se šňůrovou keramikou, který byl oproti všem zvyklostem pohřben v ženské poloze. Archeologové ho nazývají jako pohřeb příslušníka takzvaného třetího pohlaví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologické nálezy z Terronské ulice: dokumentace

Archeologické nálezy z Terronské ulice: dokumentace | Foto: Česká společnost archeologická

„Osobou třetího pohlaví se rozumí transsexuálové nebo homosexuálové. Lidé s odlišnou orientací nebo identitou, kteří byli součástí pravěkých společností a jsou i součástí současných společností. V některých současných kulturách se netěší příliš velké popularitě, ale například u severoamerických indiánů známe tyto osoby pod názvem Berdache a tam jsou velmi ceněnými a oblíbenými členy komunit,“ říká archeoložka Kamila Remišová Věšínová.

Přehrát

00:00 / 00:00

DRž DRž naleziště.mp3

Nálezy první výzkumné etapy a celé archeologické naleziště bude dnes dopoledne otevřeno pro školy a odpoledne od 14 hodin pro veřejnost. Návštěvníci si vyzkouší dokumentaci nálezů a pátrání po keramických střepech.

Výzkum začal na začátku března. V lokalitě se našly ještě další tři hroby s pazourkovými noži a nádobami. Dále pak kůlové a sloupové jámy na skladování potravin nebo zahloubený dům.

„Obydlí je prozatím datováno do mohylové kultury doby bronzové. Pro obydlí v zásadě platí, že se jedná o zemnice zahloubené zhruba metr až metr a půl. Zhruba stejná výška byla v konstrukci nad zemí. Na to navazovala sedlová střecha, která dosahovala až k zemi,“ popisuje ředitel České společnosti archeologické Radek Balý.

Po ukončení výzkumu v Terronské ulici vyroste časem na místě, které umožnilo nahlédnout do pravěku, nová stavba.

Den otevřených dveří, kterým budou provázet archeologové, končí v 17 hodin a 30 minut.

Zuzana Filípková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme