V Rusku ožívá Stalinův kult, od smrti diktátora uplynulo 63 let

Pátý březen je dnem oficiální smrti sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina. Tyran gruzínského původu ve skutečnosti zemřel o několik dnů dřív, ale tehdejší sovětské politbyro tuto informaci tajilo, jako ostatně mnohé z toho, co Stalin za svůj život napáchal. V současném Rusku ale Stalinova obliba opět roste.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josif Vissarionovič Stalin | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

21. srpen minulého roku. Letní amfiteátr v Sevastopolu, na okupovaném Krymu. „Vraťte nám Stalina, je to náš generalissimus a má stát nad Sevastopolem. Ať Stalin, jasný sokol, hledí na Sevastopol, a nepřátelé nám dají pokoj," zpívá na pódiu estrádní pěvec Sergej Kuročkin.

Publikum složené ze všech věkových kategorií aplauduje a společně s bardem si přeje, aby Stalinova socha znova dominovala jejich městu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rusku mizí kritika Stalinovy tyranie a vrací se jeho kult, informuje zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Ruští komunisté dnes položili věnce k Stalinovu hrobu u Kremelské zdi a jejich předseda Gennadij Zjuganov se netají tím, že chce Stalina rehabilitovat: „Stalin, to je celá epocha, 30 let naší historie.“

„Od rozpadu carského impéria až do chvíle, kdy jsme zvedli rudý prapor nad Berlínem. Stalin dokázal, že sovětský systém byl ve své době nejefektivnější a nejschopnější,“ říká Zjuganov.

K přehodnocení významu Stalinovy osobnosti vyzývá také známý publicista Nikolaj Starikov: „Zorganizujme konferenci Stalin - tvůrce pětiletek. Mluvme o tom, kolik továren bylo postaveno, kolik Stalin založil metalurgických kombinátů - jako je Nornikl - na rozdíl od manažerů, kteří si je potom za tři kopějky zlodějsky zprivatizovali. Potom řekneme: Stalin byl efektivní manažer.“

Popularita roste, kritiky ubývá

Publicista dodává, že od obrany Stalina je potřeba na informačním poli přejít do útoku a zdá, že se to daří. Poslední průzkumy společnosti Levada-Centr ukazují, že Stalinova popularita značně roste.

„Zatímco v roce 2012 jen 27 procent dotázaných odpovědělo, že Stalinova doba přinesla víc dobrého než špatného, po čtyřech letech, v únoru 2016, to bylo už 40 procent. To je samozřejmě velmi velký vzestup,“ potvrzuje hlavní analytička centra Natálie Zorkaja.

Podle ní Zorké je to tím, že téma stalinských represí v posledních letech z veřejného prostoru prakticky zmizelo.

„Jelikož se nevedou žádné diskuse, nejsou jiné úhly pohledu, vítězí propaganda a konstrukce typu: Stalin byl efektivním manažerem, modernizátorem atd. Takže většinové mínění - kolem 40 procent obyvatelstva - se domnívá, že masové represe byly opodstatněné.“

To ale neznamená, že by lidé skutečně chtěli návrat stalinských dob, jen se přizpůsobili státnímu násilí, dodává analytička Levada centra Natálie Zorkaja..

Odstřel Stalinova pomníku v roce 1962 | Foto: Vladimír Daněček

Martin Dorazín, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme