Vakovlk lovil jako kočka

„Vačnatý vlk“ nebo „tasmánský tygr“? Podle nové studie na vyhynulého vakovlka sedí spíš druhá přezdívka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední známý žijící vakovlk (Thylacinus cynocephalus) vyfotografovaný v roce 1933

Poslední známý žijící vakovlk (Thylacinus cynocephalus) vyfotografovaný v roce 1933 | Foto: licence Public Domain (eng)

Dravý vačnatec vakovlk (Thylacinus cynocephalus) miliony let obýval vnitrozemí Austrálie. Jeho počty začaly klesat po příchodu lidí před 40 000 let a poslední ranou bylo dovezení psa dinga před 4000 lety. Vakovlkové se z Austrálie stáhli na ostrov Tasmánie, kam se dingové nikdy nedostali. Tady je však nakonec vyhubili chovatelé ovcí a poslední známý vakovlk zemřel v zajetí v roce 1936. Vakovlk měl „psí“ tělo i hlavu, ale jeho srst připomínala spíš pruhovaného tygra. Kočkovitým šelmám se podle nové studie z Brownovy univerzity podobala i jeho lovecká strategie.

Vědci prozkoumali a porovnali kostry vakovlků a různých druhů psovitých a kočkovitých šelem. Výsledky studie ukázaly, že vakovlk mohl otočit zápěstím tak, že polštářky jeho tlapy směřovaly vzhůru. To samé umí i kočkovité šelmy, ale ne psi a vlci. Velký rozsah pohybu tlap naznačuje, že vakovlk – stejně jako kočkovité šelmy – svou kořist zřejmě přepadával ze zálohy a lovil osamoceně. Tím se zásadně lišil od psovitých šelem, které obvykle loví ve smečkách a svou kořist štvou na velké vzdálenosti.

Zdroj: Brown University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme