Válečný hrdina medvěd Wojtek bude mít v Polsku a Skotsku sochu

V Polsku a Skotsku bude mít svůj pomník medvěd, který kouřil cigarety, pil pivo a rád jezdil v kabině nákladních vozů. Ale především to byl odvážný válečný hrdina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: Motiondesigner

Slavný medvěd Wojtek je sice spojen s polskou historií, legendou je ale spíše ve Skotsku. V Edinburghu bude mít třímetrový bronzový pomník, jeho kopie by se měla objevit i před muzeem polské armády ve Varšavě.

Medvěd pomáhal vojákům z brigády legendárního polského generála Anderse. Vojáci Wojtka koupili v roce 1942 v Íránu za několik konzerv. Ochočili si ho a on s nimi prošel přes Irák, Sýrii, Palestinu a Egypt až do Itálie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh medvěda válečníka zaujal varšavského zpravodaje ČRo Petra Vavroušku

Tam se účastnil i slavné bitvy pod Monte Cassinem. Tehdy vojákům nosil na zádech munici na bojovou linii dělostřelectva.

Původně si vojáci z exilové jednotky mysleli, že se vrátí do Polska, ale nakonec je politická situace po válce přinutila zůstat v emigraci i se zvířetem. Wojtek se dostal do zoo v Edinburghu a stal se živou legendou.

Z armády si odnesl řadu návyků, kouřil cigarety, měl rád pivo, což se lidem líbilo. Vojáci ho v zoo často navštěvovali. Bylo o něm napsáno několik knížek, BBC o něm natočila několik pořadů.

V samotném Polsku se o Wojtkovi ovšem moc nevědělo. Komunistický režim zakázal mluvit o vojácích generála Anderse a šelma to schytala s nimi. Wojtek zemřel v roce 1963 a do Polska se nikdy nepodíval. Teď ho tam bude připomínat bronzová socha.

Igor Maňour, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme