Ve Staré Boleslavi si připomenou památku svatého Václava mší pod širým nebem

Česko si připomíná zavraždění knížete Václava. Zemřel ve Staré Boleslavi, v sídle svého bratra Boleslava, který po něm převzal vládu. Hned po smrti uctíval lid Václava jako světce a později se stal i symbolem českého státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará Boleslav - relikvie sv. Václava | Foto: Pavel Pavlas

Patrona české země svatého Václava si dnes připomenou v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi, nejstarším poutním místě u nás. Až do neděle se v místě jeho úmrtí koná Národní svatováclavská pouť.

Uctít památku českého knížete, světce a hlavního symbolu české státnosti přijedou do Staré Boleslavi stovky lidí včetně čelních představitelů státu a církve.

Desátý ročník národní svatováclavské pouti začal už včera večer. Hradní stráž převezla z Pražského hradu do Baziliky Václava ve Staré Boleslavi ostatky knížete Václava.

Pouť bude dnes dopoledne v deset hodin pokračovat slavnostní mší pod širým nebem, kterou bude celebrovat olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Sloužit ji s ním bude i kardinál Dominik Duka. Chybět ale nebudou ani stánky a hudební program.

Stará Boleslav je důležité putovní místo u nás. „Byl tady roku 929 podle staré církevní tradice, roku 935 podle nové církevní tradice, zavražděn svatý Václav na hradišti knížete Boleslava, které tady existovalo už od dob jejich otce knížete Vratislava.“ připomíná organizátor letošních Svatováclavských slavností Milan Novák.

Naděžda Hávová, Pavel Pavlas, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme