Ve věku 88 let zemřel americký astronaut Scott Carpenter

Zemřel americký astronaut Scott Carpenter. Na oběžnou dráhu Země se podíval jako čtvrtý v historii a druhý z Američanů. Byl jedním z původních sedmi astronautů prvního amerického pilotovaného kosmického programu Mercury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Scott Carpenter. Snímek z roku 2002 | Zdroj: Reuters

„Byl prvním z Američanů, který během letu fotografoval a zkoušel potraviny. Patřil mezi první legendární sedmičku amerických astronautů,“ říká Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

Odstartoval 24. května v roce 1962 v malinké lodi Mercury, o které astronauti říkali, že se obouvají, aby se do ní vůbec vešli. Třikrát obletěl Zemi, ve vesmíru byl pět hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O astronautu Scottu Carpenterovi mluvil ve vysílání Radiožurnálu Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

„Říkalo se o něm, že nezvládl svůj kosmický let. V euforii z toho, že je ve vesmíru, fotografoval a natáčel kosmickou loď, ale tím spotřeboval velké množství paliva, manévrovací motorku, které mu pak chybělo pro některé experimenty, které měl dělat," prozrazuje Halousek.

"Ale na druhou stranu díky jeho chladnokrevnosti let dopadl dobře, při přistávání se nespustil systém brzdicích raketek, ale on velice operativně zareagoval a spustil to ručně. Určitě to ale nebyl špatný astronaut,“ dodává.

Scott Carpenter zemřel ve věku 88 let v denverském hospici, kde pobýval po mozkové mrtvici.

'Sedmička z Mercury' - sedm astronautů prvního amerického pilotovaného kosmického programu Mercury | Foto: Reuters

Michaela Vydrová, Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme