Ve Zdislavicích na Benešovsku opravili 200 let starou kostnici

Ve Zdislavicích na Benešovsku opravili kostnici. Je stará 200 let a na funerální dílo použil autor ostatky ze tří stovek lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravená kostnice ve Zdislavicích na Benešovsku

Opravená kostnice ve Zdislavicích na Benešovsku | Foto: Věra Hájková | Zdroj: Český rozhlas

Kosti jsou opravdu všude - na stěnách, na oltáři, pod oltářem. Z kostí jsou udělány sloupy, na jejichž vršcích jsou lebky. I kříže jsou udělané z kostí a v jejich středu jsou lebky. Dalo by se říct, že je to morbidní umělecké dílo.

Podle nezávislého starosty obce Pavla Boučka kostnice ve Zdislavicích vznikla kolem roku 1812: „Když sem přišel farář Václav Bonaventura Böhnisch, který po morové ráně v 17. století začal vykopávat kosti kolem kostela. Vyvářel je a spolu se sestrami je ukládal do vzniklé kostnice.“

Ta je nyní čerstvě opravená. Šlo ale pouze o údržbu samotné stavby. S kostmi se nehýbe, pouze se případně vrátí na své místo ty, které odpadnou. Mimochodem, jedna lebka spadla právě při naší návštěvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Zdislavicích natáčela redaktorka Věra Hájková

„Tehdy používali takové hřeby, které se používaly v kovářství, říkalo se jim podkováky. Takže kosti byly těmi podkováky přibíjeny na police. Vlastně i jejich následné restaurování je o to náročnější, kvůli korozi. Takže dneska už není možné to rozebrat a potom znovu sestavit. Bylo by to velice nákladné, a ani by se to nedělalo, protože by došlo k poničení,“ vysvětluje starosta.

Když stojím obklopena lidskými ostatky, napadá mě, jestli mohli ti zemřelí najít po smrti klid. Pro odpověď zajdeme na zdislavickou faru, o kterou se stará Marián Timko. Ten říká, že kostnice prvoplánově vypadá dost morbidně.

„Nedokážeme asi postihnout způsoby myšlení těch lidí, které je vedlo k realizaci těchto funerálních památek, jak je vnímáme my dnes. Ale byla to veskrze praktická věc, která je přivedla k uskutečnění tohoto záměru.“

„Protože, tak jak to bylo tady ve Zdislavicích, po těch morových ranách bylo tolik hrobů, že nakonec nebylo možno dostat se do kostela bez toho, aby bylo nutno šlapat po hrobech,“ vysvětluje farář.

Pro zemřelé má být tedy lepší variantou vystavení jejich ostatků, než aby lidé chodili po jejich hrobech: „V tom našem křesťanském způsobu myšlení je to tak, že šlapat po hrobě nějakého člověka je jako šlapat po člověku,“ poznamenává Marián Timko.

Funerální památku ve Zdislavicích najdete ve středu obce hned vedle kostela. I to prý má svůj důvod. Věřící chtějí být pochováváni blízko božího chrámu. A tak aspoň trochu vyšel tvůrce kostnice zemřelým vstříc a daleko je nestěhoval.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme