Vědci hledající ostatky Mony Lisy jsou prý na dosah úspěchu

Italský vědecký tým udělal prý významný pokrok při hledání ostatků ženy, která v 16. století seděla modelem pro slavný obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Lisa del Giocondo dožívala ve florentském klášteře Svaté Uršuly a na jeho pozemcích za uplynulý rok vykopali vědci několik ostatků, které by mohly patřit právě jí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mona Lisa | Foto: public domain

Modelem pro portrét, který známe pod jménem Mona Lisa, seděla žena z florentské kupecké rodiny Lisa del Giocondo, rozená Gheradini. O tom se už dnes příliš nepochybuje. O jejím životě je toho známo docela hodně.

Pro nynější pátrání je klíčové to, že po smrti svého manžela dožívala v klášteře Svaté Uršuly. A na jeho pozemcích vědci vykopali několik ostatků, o kterých si myslí, že by mohly patřit právě hledané Moně Lise.

„V bazilice Nejsvětějšího zvěstování jsme našli kryptu rodiny Giocondo a podle historických dokumentů má obsahovat i ostatky jednoho ze synů Mony Lisy. Doufáme, že když porovnáme vzorky DNA z hroby, se vzorky z těl vykopaných u kláštera Svaté Uršuly, tak se nám podaří najít ty správné ostatky,“ vysvětluje šéf vědeckého týmu Silvano Vincenti.

Vědci chtějí rekonstruovat tvář

K čemu by mohlo případné potvrzení identity Mony Lisy sloužit? Vědci například říkají, že se z nalezených ostatků chtějí pokusit rekonstruovat tvář zemřelé ženy a porovnat ji s portrétem od Leonarda da Vinci.

Celý tým musí ale čelit kritice, že se jen honí za senzací, která nemá pro vědu nebo pro dějiny umění žádnou skutečnou hodnotu. K hlasitým kritikům patří třeba i Natalia Strozziová, která je přímým potomkem Lisy del Giocondo.

Vyzvedávání dalších a dalších ostatků otevřeně označila za svatokrádež a žádá vědce, aby nechali její předky odpočívat v pokoji.

Ondřej Himmer, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme