Vědci hledající ostatky Mony Lisy jsou prý na dosah úspěchu

Italský vědecký tým udělal prý významný pokrok při hledání ostatků ženy, která v 16. století seděla modelem pro slavný obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Lisa del Giocondo dožívala ve florentském klášteře Svaté Uršuly a na jeho pozemcích za uplynulý rok vykopali vědci několik ostatků, které by mohly patřit právě jí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mona Lisa | Foto: public domain

Modelem pro portrét, který známe pod jménem Mona Lisa, seděla žena z florentské kupecké rodiny Lisa del Giocondo, rozená Gheradini. O tom se už dnes příliš nepochybuje. O jejím životě je toho známo docela hodně.

Pro nynější pátrání je klíčové to, že po smrti svého manžela dožívala v klášteře Svaté Uršuly. A na jeho pozemcích vědci vykopali několik ostatků, o kterých si myslí, že by mohly patřit právě hledané Moně Lise.

„V bazilice Nejsvětějšího zvěstování jsme našli kryptu rodiny Giocondo a podle historických dokumentů má obsahovat i ostatky jednoho ze synů Mony Lisy. Doufáme, že když porovnáme vzorky DNA z hroby, se vzorky z těl vykopaných u kláštera Svaté Uršuly, tak se nám podaří najít ty správné ostatky,“ vysvětluje šéf vědeckého týmu Silvano Vincenti.

Vědci chtějí rekonstruovat tvář

K čemu by mohlo případné potvrzení identity Mony Lisy sloužit? Vědci například říkají, že se z nalezených ostatků chtějí pokusit rekonstruovat tvář zemřelé ženy a porovnat ji s portrétem od Leonarda da Vinci.

Celý tým musí ale čelit kritice, že se jen honí za senzací, která nemá pro vědu nebo pro dějiny umění žádnou skutečnou hodnotu. K hlasitým kritikům patří třeba i Natalia Strozziová, která je přímým potomkem Lisy del Giocondo.

Vyzvedávání dalších a dalších ostatků otevřeně označila za svatokrádež a žádá vědce, aby nechali její předky odpočívat v pokoji.

Ondřej Himmer, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme