Vědci v Africe objevili dosud nejstarší kamenné nástroje

Předchůdci moderního člověka byli nejspíš mnohem zručnější, než si vědci doteď mysleli. U jezera Turkana v Keni objevili dosud nejstarší kamenné nástroje. Kladiva, kovadliny nebo pěstní klíny jsou prý o 700 tisíc let starší než dosavadní nálezy, a to z nich podle BBC dělá nejdůležitější antropologický nález za posledních 50 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravěké kamenné nástroje | Foto: University of Liverpool

Doteď měli vědci za to, že kamenné nástroje používali až příslušníci rodu homo habilis, tedy člověka zručného. Donedávna nejstarší nalezené nástroje pocházely z doby před dvěma miliony čtyřmi sty tisíci lety.

Ty, které teď vědci objevili v Keni, jsou ale staré bezmála 3,5 milionu let. To je doba, kdy po zemi ještě nechodili zástupci rodu Homo, ale jejich vývojoví předchůdci, například z rodu Australopithecus.

Jedna z nejzachovalejších nalezených koster australopitéka byla pojmenována Lucy.

„Její kostra se zachovala ze 40 procent, to je v našem oboru nevídané. Nejdůležitějším zjištěním ale bylo, že Lucy zřejmě chodila po dvou stejně jako my, odpovídá tomu tvar její pánve,“ vysvětluje paleoantropolog Ken Mowbray z amerického přírodovědeckého muzea.

Jinak se však mělo za to, že příslušníci tohoto rodu byli primitivnější než první linie rodu Homo. Teď se ovšem zdá, že to tak docela není a že australopitékové, popřípadě jiní hominidé z té doby, možná Kenyanthropus platyops, mohli být dostatečně inteligentní a vynalézaví na to, aby uměli opracovat kámen a vyrábět z něj nástroje.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme