Veřejná dražba Napoleonových předmětů vynesla rekordní zisk přes 270 milionů korun

Ve Francii měli aukci roku - alespoň pokud jde o vydraženou částku. Dražba osobní pozůstalosti francouzského císaře Napoleona vynesla celkem více než 10 milionů eur, tedy přes 270 milionů korun. Obrovský úspěch měl dvourohý Napoleonův klobouk prodaný za v přepočtu 52 milionů korun. Takových klobouků se na světě zachovalo jen devatenáct.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik předmětů z Napoleonovy pozůstalosti byly vydraženy při aukci na zámku Fontainebleu | Zdroj: Reuters

Šťastlivcem, který si Napoleonův klobouk odnesl domů, je podnikatel a sběratel z Jižní Koreje. Klobouk podle vlastních slov vystaví v lobby své společnosti zabývající se obchodem s drůbeží, aby působil pozitivně na své zaměstnance.

Na zámku ve Fontainebleu se dražilo na tisíc předmětů – Napoleonova břitva, hodinky nebo i rukavice. Například vyvolávací cena jeho meče byla 600 tisíc eur. Do Fontainebleu se sjela spousta lidí a vyvolávací cena se nakonec ukázala jako velice nízká, protože o předmět byl obrovský zájem.

Pochopitelně žádný z vydražených předmětů nedosáhl výše částky, kterou podnikatel z Jižní Koreje dal za klobouk. Což je pochopitelné, protože na světě asi neexistuje člověk, který by byl tak spojen s pokrývkou hlavy jako právě Napoleon.

Nebyla to ovšem první dražba předmětů z jeho pozůstalostí. Před několika lety se ve Fontainebleu dražil jeho dopis nebo jediný román, který napsal.

V nedávné době se také hodně mluvilo o objevu belgického badatele, který zjistil, že Napoleon prohrál u Waterloo kvůli špatné mapě. Dá se proto říci, že Napoleon je téma, které Francouze stále zajímá.

Veřejnost mohla vystavené předměty vidět asi čtyři dny. Mnozí, co přišli na aukci, si chtěli stůj co stůj koupit aspoň něco, měli na to dokonce připravených i několik tisíc eur. Jak se ale ukázalo, bylo to málo.

Objevili se ovšem i tací, kteří říkali: „Tolik peněž za klobouk, to je moc, já jsem spokojený se svojí rádiovkou.“

Několik předmětů z Napoleonovy pozůstalosti byly vydraženy při aukci na zámku Fontainebleu | Foto: Reuters

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme