Veřejnosti se otevřely hrady a zámky. Za stejné vstupné jako loni

Hrady a zámky se otevírají návštěvníkům. Nepočítaje soukromé památky to bude i devět desítek objektů, které spravuje Národní památkový ústav. Podle jeho generální ředitelky Nadi Goryczkové zůstává vstupné na těchto památkách stejné jako loni, navíc budou některé otevřeny déle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Lednice | Foto: CzechTourism

Už na tento víkend je připravena řada doprovodných akcí. Na vybraných objektech budou během sezóny otevřené pondělky a pokud bude zájem ze strany veřejnosti, dodává Goryczková, chystají se některé prohlídky i v podvečerních hodinách.

Návštěvu zpestří turistům také projekt Oživlé památky. „Snažíme se naším návštěvníkům nabídnout celou řadu zajímavých akcí, aby měli důvod přijít k nám na hrady a zámky v sezóně vícekrát, nejenom jednou za těmi skvělými expozicemi, proto připravujeme každý měsíc nějaké zajímavé téma, kterým chceme přiblížit hrady a zámky v naší péči,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková přibližuje dnes zahájenou sezónu na hradech a zámcích

Sezóna začne Jarním dobýváním a v květnu Národní památkový ústav přiblíží Tajemství hradních kaplí. Téma vyvrcholí 1. června, kdy se kaple připojí k mezinárodními projektu Noc kostelů. Hrad Karlštejn v květnu odhalí návštěvníkům uměleckou lahůdku, kapli sv. Kateřiny. Dosud je pohled do kaple možný jen přes mříž.

V červnu budou v centru pozornosti trochu opomíjené zámecké zahrady a červenec a srpen se ponesou v letním a milostném duchu. Návštěvníci se tak podle Goryczkové mohou těšit na pikantní příběhy ze života šlechty.

V září se bude na hradech a zámcích připomínat Dědictví antiky nejen v architektuře, ale i v kultuře obecně. „A říjen, to už tradičně patří k lovům a honům. Tentokrát pod názvem Ozvěny lesních rohů. Takže mají se na co návštěvníci těšit,“ dodává ředitelka Národního památkového ústavu.

Kaple svatého Kříže na Karlštejně | Foto: CzechTourism

Pro pravidelné návštěvníky hradů a zámků je opět připraven věrnostní pas, který ovšem bude platit až od května. Nově bude v elektronické podobě, vysvětluje Goryczková, což usnadní zpracování dat a následné slosování o hlavní cenu, kterou bude účast na Knížecím dni na zámku Lednice.

„V letošním roce Národní památkový ústav vstupné nezvyšuje, zůstáváme tedy na cenách loňského roku. Samozřejmě tam, kde se otevírají nové prohlídkové trasy, tam vznikají nové možnosti pro naše návštěvníky a někdy může dojít ke sdružení tras, tak tam se může vstupné mírně pohybovat. Ale obecně nezvyšujeme vstupné,“ uzavírá.

Ve znamení Pernštejnů

Letošní rok na hradech a zámcích je rokem Pernštejnů. Život bohatého moravského rodu připomene hlavně výstava Pernštejnové a jejich doba v Salmovském paláci v Praze na Hradčanech, která začíná 3. května.

Dalších osm desítek akcí se podle Petra Svobody z Národního památkového ústavu objeví během roku na mnoha místech Česka:

„Ve znamení Pernštejnů budeme mít Hradozámeckou noc, hlavně na Kunětické hoře, což je jeden z pernštejnských hradů. Potom je to Pochod přes tři hrady na Pardubicku. Městské slavnosti připravuje Třebíč nebo Bystřice nad Pernštejnem. Akce jsou připraveny ale i na hradě Pernštejně nebo na zámku v Litomyšli.“

Do Mnichova Hradiště za Valdštejnem

Podle Dušana Michlfeita z Národního památkového ústavu se návštěvníci středočeských památek mohou v nové sezoně těšit na řadu novinek.

„Na zámku Žleby budou zpřístupněny nové soukromé pokoje. Dále bych jmenoval expozici hraček na zámku Hořovice. Výstava bude otevřena také na zámku Mnichovo Hradiště a je věnovaná Albrechtovi z Valdštejna, který na tomto zámku našel místo svého posledního odpočinku, což je dosud opomíjené téma,“ připomíná.

V letošní návštěvnické sezoně se poprvé otevře i zámek Hrubý Rohozec

Číst článek

Na zámek v Mnichově Hradišti se také vrátila zrestaurovaná žánrová galerie. Zámek v Mníšku pod Brdy otevře nový prohlídkový okruh a uvedeny budou i nové výstavy, které oživí prohlídky památek.

„Na Točníku bude hned na začátku sezony výstava věnovaná filmům, které byly na tomto hradě natáčeny. Na Karlštejně bude expozice středověkých figurín. A k těm nejzajímavějším bude patřit výstava kočárků na hradě Křivoklátu,“ přibližuje Michlfeit.

V Miloticích si návštěvníci trochu připlatí

Na jižní Moravě se dnes otevírá celkem dvanáct objektů ve správě Národního památkového ústavu a několik dalších, o které pečují města a další subjekty. I zde na návštěvníky čeká řada zajímavých akcí a žádné výrazné zdražování.

„Turistická sezóna by měla probíhat tak zdárně jako ta loňská, doufáme. Změny žádné velké, pokud se týká vstupného, neplánujeme. Pouze o deset korun se zvedla vstupenka na zámku v Miloticích, jinak vše zůstává stejné. To by mělo být příjemné překvapení pro naše návštěvníky,“ informuje ředitel Národního památkového ústavu v Brně Petr Kroupa.

Naděžda Hávová, Ivan Holas, Jaroslav Skalický, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme