Věřil jsem, že přežiji, vzpomíná na protektorát poslední žijící parašutista

Před 95 lety skončila první světová válka. Den válečných veteránů si dnes připomíná celý svět. 91letý Jaroslav Klemeš bojoval za druhé světové války jako příslušník československé armády ve Francii a Velké Británii. Je posledním žijícím ze stovky československých parašutistů, vysazených z Anglie do okupované vlasti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brigádní generál Jaroslav Klemeš - jeden ze dvou dosud žijících parašutistů vysazených na území protektorátu

Brigádní generál Jaroslav Klemeš - jeden ze dvou dosud žijících parašutistů vysazených na území protektorátu | Foto: Filip Novotný

Do protektorátu byl vysazen jako radista skupiny Platinum, která zajišťovala spojení s Anglií a dodávky zbraní pro domácí odboj. Od akce ho neodradily ani tragické osudy jeho předchůdců.

„Jednou jsme řekli, ano, jdeme na to, tak jdeme, ať se stane cokoliv. Takže jsme se nebáli a chtěli jsme úkol splnit,“ tvrdí.

Speciálním výcvikem prošel v roce 1941, kdy ho oslovili zpravodajští důstojníci československého vojska. „Vypravovali o tom, jak by domácí odboj potřeboval pomoci. A že hledají lidi, kteří by byli ochotni a kteří by na to šli,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínky válečného veterána Jaroslava Klemeše zachytil redaktor Jaroslav Skalický

Britové poslali Jaroslava Klemeše do akce na začátku roku 1945. „Každý z nás věděl, že je to nebezpečné. Ale všichni jsme si říkali, já to snad přežiju. Já jsem činil taky tak – jsem snad šikovný, snad přežiji,“ popisuje Klemeš.

Seskočil u Nasavrk. Parašutisté na Českomoravské vysočině pomáhali odbojovému hnutí, hlavně organizovali leteckou přepravu vojenského materiálu.

„Musela se najít nějaká plocha. Pokud možno vzdálená od komunikace, aby tam byl dost velký prostor, aby padáky nelétaly někam na strom a nezachytily se. To je potom hrozný problém. Ale když vám to přijde, je to nádhera,“ vypráví.

Letadla na místo shozu Jaroslav Klemeš navigoval pomocí radiomajáku Eureka. „V těch sluchátkách jste je slyšel, že už jsou tady, svítilo se baterkami a pak spadlo dolů 22 kontejnerů. Takže jste věděl, že ta práce není zbytečná a zbraně jsou tady.“

Ke konci války se Jaroslav Klemeš přesunul do Prahy, kde až do osvobození působil jako radiotelegrafista a udržoval spojení s Londýnem.

Jaroslav Skalický, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme