Většina Čechů se v rekonstrukci bitvy u Waterloo postaví na stranu Napoleona

Od památné bitvy u Waterloo uplynulo 200 let. Dnešní rekonstrukce se zúčastní na sedm tisíc dobrovolníků, přihlížet bude přibližně 200 tisíc diváků. Na bojišti se představí i vojáci z Česka. Většina z nich na sobě bude mít francouzské uniformy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce bitvy u Waterloo se zúčastní na sedm tisíc dobrovolníků | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

Na rekonstrukci bitvy se sjíždí stovky účastníků z celé Evropy. V táboře se snaží najít místo, aby si mohli postavit stany. Na místě panuje trochu chaos.

„Většina účastníků, co přijela z České republiky, má francouzské uniformy. My tady vždycky prohrajeme, nejsme tady poprvé,“ říká předseda Středoevropské napoleonské společnosti Jakub Samek.

Účastníci bitvy nejsou jen milovníci Napoleona, mnozí z nich obdivují dané období.

„Od začátku udělali vojáci Napoleona spoustu chyb. Jistě, pruská armáda ukázala své kvality a bitvu rozhodla, ale těch chyb na straně Napoleona bylo hodně, především v komunikaci,“ hodnotí jeden z vojáků ve francouzské uniformě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekonstrukce bitvy u Waterloo se zúčastní na sedm tisíc dobrovolníků. Na bojišti se představí Češi. Natáčel zpravodaj Jan Šmíd

Podle muže v britské uniformě mohl být problémem Napoleonův věk.

„Napoleon nebyl zjevně ve formě, jeho věk byl nepochybně znát. Spoustu důležitých rozhodnutí delegoval na své podřízené a hlavně nebyl tak energický, jak u něj bylo zvykem.“

Rekonstrukce bitvy u Waterloo se zúčastní na sedm tisíc dobrovolníků | Foto: Jan Šmíd

Napoleon Bonaparte vedl mezi lety 1803 až 1815 jako francouzský první muž ve státě a vojevůdce sérii válečných konfliktů v Evropě. V jejich rámci svedl na 58 bitev, které lze hodnotit jako klíčové.

S nerozhodným výsledkem jich skončilo jen pět a Napoleon reálně prohrál pouze tři: u Aspern-Esslingu, u Lipska a právě u Waterloo. Napoleon a jeho vojáci utrpěli 18. června 1815 u belgického města drtivou porážku. Během deseti hodin padlo v boji přibližně 50 tisíc lidí.

Bitva znamenala konec napoleonských válek. Slavného vojevůdce po ní čekalo vyhnanství na ostrově Svatá Helena, odkud se už nevrátil.

Bitva u Waterloo | Foto: ČTK

Jan Šmíd, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme