Vítr otevřel Izraelitům cestu přes moře

Biblické rozestoupení Rudého moře má podle nejnovější vědecké studie reálný základ. Silný vítr a dynamika kapalin prchajícím Izraelitům skutečně umožnily přejít moře suchou nohou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delta Nilu na satelitním snímku | Foto: public domain, NASA/GSFC

„Mojžíš vztáhl ruku nad moře a Hospodin hnal moře silným východním větrem, který vál po celou noc, až proměnil moře v souš. Vody byly rozpolceny a Izraelci šli prostředkem moře po suchu. Vody jim byly hradbou zprava i zleva.“ Tento příběh pochází ze starozákonní knihy Exodus a popisuje, jak se Izraelitům podařilo uprchnout před faraonovými vojsky. Zní nepravděpodobně, ale snad až na Boží zásah může být reálný. Ukazují to nejnovější počítačové modely pohybu vod v Rudém moři, které vypracovali odborníci z amerického Národního centra pro výzkum atmosféry v Boulderu.

Silný vítr, který z východu vanul celých 12 hodin, mohl zatlačit vodu z Rudého moře do lagun nilské delty. Naplavené bahno pak vytvořilo pevninský most, po kterém prchající Izraelité mohli přejít do bezpečí na druhý břeh. Jakmile vítr ustal, voda se z lagun vrátila zpět do moře a odřízla faraonovy vojáky. Oddělení vod větrem vanoucím v souladu s fyzikálními zákony je podle současných znalostí dynamiky kapalin možné a počítačové simulace podle vědců přesně odpovídají tomu, co je popsáno v knize Exodus. Cesta bahnem proti větru vanoucímu stokilometrovou rychlostí nebyla příjemná a normálně by se jí asi nikdo neodvážil, ale s faraonovým vojskem za zády to pro Izraelity byla jediná přijatelná alternativa.

Zdroj: PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme