Vlasová kosmetika egyptských mumií

Staří Egypťané chtěli stylový účes nejen zaživa, ale i po smrti. Význam, který přikládali svým vlasům, dokládá objev „vlasového gelu mumií“.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mumie v Britském muzeu

Mumie v Britském muzeu | Foto: Licence GNU, David Monniaux

Mumifikace zemřelých byl ve starém Egyptě složitý proces, během kterého se na tělo aplikovala řada různých přípravků. Většina sloužila k zachování těla, ale byly i takové, které měly spíše rituální význam. Vědci z Manchesterské univerzity zkoumali látky, které se zachovaly ve vlasech egyptských dětí, mužů a žen, kteří byli mumifikováni před 2300 až 3500 lety. Zjistili, že vlasy většiny z nich byly pokryty jakousi voskovitou substancí.

Za pomoci rozpouštědel vědci tyto látky izolovali a prozkoumali jejich chemické složení. Výsledky ukázaly, že vlasy mumií byly ošetřeny zcela jinými přípravky, než jaké balzamovači používali na tělo. Poté, co na tělo nanesli vrstvu pryskyřice, zřejmě vlasy umyli a upravili do tehdy stylového účesu. K jeho zafixování pak použili onen voskovitý „gel na vlasy“. Cílem mumifikace bylo uchovat tělo ve stavu, v jakém bylo zaživa. Není proto nelogické, že Egypťané, kteří si podle dobových zobrazení potrpěli na složité účesy, chtěli mít upravené vlasy i po smrti. Výjimkou byli jen kněží a kněžky, kteří si hlavy holili.

Zdroj: Journal of Archeological Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme