Vlasová kosmetika egyptských mumií

Staří Egypťané chtěli stylový účes nejen zaživa, ale i po smrti. Význam, který přikládali svým vlasům, dokládá objev „vlasového gelu mumií“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mumie v Britském muzeu | Foto: Licence GNU, David Monniaux

Mumifikace zemřelých byl ve starém Egyptě složitý proces, během kterého se na tělo aplikovala řada různých přípravků. Většina sloužila k zachování těla, ale byly i takové, které měly spíše rituální význam. Vědci z Manchesterské univerzity zkoumali látky, které se zachovaly ve vlasech egyptských dětí, mužů a žen, kteří byli mumifikováni před 2300 až 3500 lety. Zjistili, že vlasy většiny z nich byly pokryty jakousi voskovitou substancí.

Za pomoci rozpouštědel vědci tyto látky izolovali a prozkoumali jejich chemické složení. Výsledky ukázaly, že vlasy mumií byly ošetřeny zcela jinými přípravky, než jaké balzamovači používali na tělo. Poté, co na tělo nanesli vrstvu pryskyřice, zřejmě vlasy umyli a upravili do tehdy stylového účesu. K jeho zafixování pak použili onen voskovitý „gel na vlasy“. Cílem mumifikace bylo uchovat tělo ve stavu, v jakém bylo zaživa. Není proto nelogické, že Egypťané, kteří si podle dobových zobrazení potrpěli na složité účesy, chtěli mít upravené vlasy i po smrti. Výjimkou byli jen kněží a kněžky, kteří si hlavy holili.

Zdroj: Journal of Archeological Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme