Vojenský historický ústav věnoval program ke Dni válečných veteránů školákům

Drobnými kvítky vlčích máků si dnes svět připomíná válečné veterány z obou světových válek i novodobých konfliktů. Červené květy se objevily také na zdi a nádvoří Vojenského historického ústavu. Ten u příležitosti Dne válečných veteránů uspořádal vzpomínkový program, který si užily především stovky pražských školáků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt při příležitosti Dne válečných veteránů se konal u Národního památníku na Vítkově v Praze

Pietní akt při příležitosti Dne válečných veteránů se konal u Národního památníku na Vítkově v Praze | Zdroj: ČTK

Kdo je to vlastně válečný veterán? „Asi člověk, který už odešel z války. Buď je starý nebo utrpěl nějaké zranění.“

„Člověk, který přišel z války, který přežil. Třeba z Afghánistánu, ale jsou i z druhé světové války - třeba peruť 311, když byli letci ve službách Anglie," odpovídali na otázku školáci, kteří přišli do Vojenského historického ústavu na program k připomínce vysloužilých vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínkové akce ve Vojenském historickém ústavu na Praze 3 se zúčastnila i Evelyna Kulíšková

Mohli si tak prohlédnout nejnovější vojenskou techniku a dozvědět se více o dni, kdy oficiálně skončilo jedno z největších krveprolití novodobých dějin - první světová válka.

Bylo to 11. listopadu 1918 v 11 hodin dopoledne a země někdejší „západní fronty" si toto datum stanovily jako připomínku všech padlých i přeživších vojáků, jejich rodin a pozůstalých. Do Česka se ale podle mluvčího Vojenského historického ústavu Andreje Halady listopadová tradice dostala až po roce 2000.

„Den válečných veteránů se slavil už v období meziválečném, ovšem tam byl trochu zastíněn 28. říjnem - dnem vzniku republiky. Po druhé světové válce přece jen ty události zase přebily první světovou válku. Svátek je spojen se západní tradicí, to znamená s tradicí britskou, americkou, francouzskou. Samozřejmě po roce 1948 tady nastoupily úplně jiné tradice, byly připomínány jiné události. Takže ten svátek teprve čekal na své znovuobjevení."

Květem vlčího máku si připomínáme Den válečných veteránů

Číst článek

Jak také upozornil vojenský historik Tomáš Jakl, se Dnem válečných veteránů se začal objevovat i tradiční motiv vlčích máků.

„Symbol vlčího máku použil britský básník a vojenský lékař John McCrae ve své básni Z Flanderských polí. Květy vlčích máků, které kvetou na hrobech neznámých padlých se vlastně staly symbolem sbírky, kterou každoročně Britská legie pořádala a je to obdoba žlutých kvítků, které jsou symbolem sbírky na boj proti rakovině."

Věřil jsem, že přežiji, vzpomíná na protektorát poslední žijící parašutista

Číst článek

Červené kvítky se tak v listopadu pravidelně objevují v klopách vojenských uniforem i obleků slavných osobností. Letos desítky dětských malůvek s tímto motivem pokryly i celé nádvoří Vojenského historického ústavu.

Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme