Vratislav pomohla k pádu komunismu u nás, teď rozhodne o osudu českých fotbalistů

Vratislav už podruhé v historii vítá ve velkém Čechy. Dnes kvůli fotbalu a v roce 1989 kvůli kultuře. Těsně před sametovou revolucí se totiž ve Vratislavi konal legendární Festival nezávislé československé kultury. Tehdy do Polska přijely navzdory StB tisíce Čechů. Poprvé za železnou oponou slyšeli Češi Kryla nebo Hutku. Měli se podívat i na obrazy českých nezávislých umělců. Ale nepodívali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Davy fotblaových fandů před hlavním vratislavským nádražím

Davy fotblaových fandů před hlavním vratislavským nádražím | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

„Stalo se to takto: Mirek Jasinski, tehdy šéf československo-polské Solidarity, mi říká ‚Igore, jsi mladý výtvarník, připrav výstavu českých umělců‘,“ vzpomíná Igor Wójcik. Tak se zrodila výstava, která ale nikdy do Vratislavi nedorazila. Na hranicích ji zabavila StB. Byl u toho český kurátor David Němec.

„Takže jsme rovnou na hranicích v jednom prostoru pověsili prázdné papírové rámy a do nich jsme napsali jména těch malířů a sochařů.“

Státní bezpečnost zadržela náklaďák s třiceti obrazy na hranici v Harrachově. V autě byl Igor Wójcik. Bál se víc o sebe, nebo o umělecká díla?

„Já jsem se hlavně bál o řidiče. Na hranici se na nás vrhli českoslovenští policisti a tomu mladému řidiči dali k hlavě samopal. Přitom ten v tom byl absolutně nevinně, nebyl žádným disidentem, jenom najatým řidičem,“ vzpomíná Wójcik.

Mezi umělci, kteří chtěli ve Vratislavi ukázat své obrazy, byl také malíř Pavel Brázda. Ani jeho ale STB do Polska nepustila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Vavroušky přibližuje Vratislav jako město, kde se konal legendární Festival nezávislé československé kultury a kde čeká fotbalisty rozhodující duel na Euru

„Na hranici mě ve vlaku zatkli, odvedli do zvláštní místnosti a poté mě posadili do vlaku, který mě odvezl zpět do Prahy.“

Tisíce jiných lidí ale nakonec do Vratislavi dorazily. Festival nezávislé československé kultury byl prvním masovým setkáním Čechů a Poláků. K dalšímu došlo až teď díky fotbalu.

„Tehdy se stalo něco výjimečného i v rámci Polska. Obyvatelé Vratislavi si rozebrali stovky Čechů a ubytovali zcela neznámé lidi u sebe doma,“ říká mi organizátor festivalu Miroslaw Jasiňski.

„Jeden z našich kolegů stál před budovou polského divadla a ptal se, kdo chce domů Čecha? Mezi lidmi panovala obrovská euforie,“ dodává Igor Wójcik. A jak připomíná historik Petr Blažek, festival byl důležitou vzpruhou pro Čechy toužící po svobodě.

„Vratislavský festival sehrál důležitou roli, protože ukázal tu rostoucí izolaci komunistického režimu v Československu.“

Vratislav byla tedy před lety klíčovým místem pro české disidenty. Dnes na ni spoléhají čeští fotbalisté.

Petr Vavrouška, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme