Vši vyprávějí o prvních šatech

Lidé se začali pravidelně oblékat asi před 170 000 let. Vypovídají o tom parazité, kteří pod šaty našli nový domov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veš šatní | Foto: Nuttall, George H. F.

Veš šatní parazituje výhradně na lidech a je výborně přizpůsobena životu pod oděvem a v botách. Dá se proto s určitostí předpokládat, že tento druh neexistoval dříve, než se lidé začali pravidelně oblékat. Výzkumníci z Floridské univerzity analyzovali DNA vší a určili tak dobu, kdy se veš šatní oddělila od svých předků žijících ve vlasech. Výsledky jejich studie naznačují, že moderní lidé začali pravidelně nosit oděv asi před 170 000 let – tedy 70 000 let předtím, než z teplé Afriky začali migrovat do chladnějších oblastí ve vyšších zeměpisných šířkách.

Tento výpočet je velmi cenný, protože pravěké oblečení se na archeologickém záznamu nedochovává a jeho stáří bylo zatím velkou neznámou. Ukazuje také, že mezi dobou, kdy předkové moderních lidí ztratili srst a kdy na sebe člověk poprvé natáhl šaty, uplynula poměrně dlouhá doba. Ztrátu tělesného porostu totiž vědci kladou do doby před 1 milionem let. To, že naši předkové začali pravidelně nosit oblečení právě před 170 000 lety, však rozhodně dává smysl. Moderní člověk vznikl asi před 200 000 lety a o pár desítek tisíc let později se poprvé setkal s podmínkami doby ledové – samozřejmě ne té poslední, která nastala před 120 000 let, ale jejího předchůdce z doby před 180 000 lety.

Zdroj: University of Florida

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme