Vstupné z jihočeských památek pomůže i hradům a zámkům Plzeňska a Vysočiny

Územní památková správa v Českých Budějovicích má od nového roku na starosti kromě jihočeských památek také hrady a zámky z Plzeňska a Vysočiny. Namísto stávajících 13 státních památek jich tedy bude spravovat 29. Pro návštěvníky hradů a zámků se ale v podstatě nic nezmění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Český Krumlov | Foto: Agentura CzechTourism

Národní památkový ústav potřeboval zlepšit především vnitřní strukturu, do které běžný návštěvník stejně nevidí. Celkem se má jednat o pět památek z Vysočiny a jedenáct z Plzeňska.

Pod správu sídlící v Českých Budějovicích, kam spadají například zámky Hluboká a Dačice, hrad Rožmberk nebo hrad a zámek Nové Hrady, nově přibudou z Vysočiny například areál kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře nebo z Plzeňska klášter Kladruby.

Už v předchozích letech fungovala mezi státními památkami na jihu Čech takzvaná ekonomická solidarita. Výdělky všech hradů a zámků se sečetly a rozdělily se poměrně mezi jednotlivé objekty.

Na vstupném nejvíce vybíraly hrad a zámek Český Krumlov a zámek Hluboká a části jejich výdělku se přesouvaly na méně prosperující objekty. Díky těmto prostředkům mohla například vzniknout nová prohlídková trasa na zámku Dačice.

Nově se tedy peníze dostanou i ke státním památkám na Plzeňsku a Vysočině. Přerozdělování financí teď prý bude ještě efektivnější. Během pěti let by měli změnu poznat i turisté. Některé budovy tak v budoucnosti zřejmě čeká oprava, návštěvníci se pak mohou těšit na větší komfort.

Romana Kostohryzová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme