Vstupné z jihočeských památek pomůže i hradům a zámkům Plzeňska a Vysočiny

Územní památková správa v Českých Budějovicích má od nového roku na starosti kromě jihočeských památek také hrady a zámky z Plzeňska a Vysočiny. Namísto stávajících 13 státních památek jich tedy bude spravovat 29. Pro návštěvníky hradů a zámků se ale v podstatě nic nezmění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Český Krumlov

Zámek Český Krumlov | Foto: Agentura CzechTourism

Národní památkový ústav potřeboval zlepšit především vnitřní strukturu, do které běžný návštěvník stejně nevidí. Celkem se má jednat o pět památek z Vysočiny a jedenáct z Plzeňska.

Pod správu sídlící v Českých Budějovicích, kam spadají například zámky Hluboká a Dačice, hrad Rožmberk nebo hrad a zámek Nové Hrady, nově přibudou z Vysočiny například areál kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře nebo z Plzeňska klášter Kladruby.

Už v předchozích letech fungovala mezi státními památkami na jihu Čech takzvaná ekonomická solidarita. Výdělky všech hradů a zámků se sečetly a rozdělily se poměrně mezi jednotlivé objekty.

Na vstupném nejvíce vybíraly hrad a zámek Český Krumlov a zámek Hluboká a části jejich výdělku se přesouvaly na méně prosperující objekty. Díky těmto prostředkům mohla například vzniknout nová prohlídková trasa na zámku Dačice.

Nově se tedy peníze dostanou i ke státním památkám na Plzeňsku a Vysočině. Přerozdělování financí teď prý bude ještě efektivnější. Během pěti let by měli změnu poznat i turisté. Některé budovy tak v budoucnosti zřejmě čeká oprava, návštěvníci se pak mohou těšit na větší komfort.

Romana Kostohryzová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme