Vyhlazení Ležáků přežily jen dvě děti. Skončily na převýchově v Říši

Přesně před 70 lety vymazali nacisté z mapy východočeské Ležáky. Dospělé obyvatele obce zastřelili a děti poslali na převýchovu. Později ale i ty skončily v plynových komorách – až na dvě děvčátka z místního mlýna, sestry Jarmilu a Marii Šťulíkovy. Paní Jarmila se dnes jmenuje Doležalová a žije ve Včelákově, který leží jen pár kilometrů od Ležáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Ležáky | Foto: NKP Ležáky

Na osudné odpoledne 24. června roku 1942 si nepamatuje, byly jí tehdy necelé tři roky. „Bohužel já si jen pamatuji, co mně vypravovali příbuzní nebo i strejda Pelikán,“ potvrzuje. Spolu se svou mladší sestrou byla po vypálení Ležáků poslána na převýchovu do Třetí říše.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jarmila Doležalová, která přežila vypálení Ležáků, vzpomíná na své dětství

Skončila v rodině Paetlových v dnešním polském Puszczikowě. „Měli starší Angeliku a mladší Beatrix. Myslím, že mě pořád děvčata berou jako vlastní sestru,“ vzpomíná. Tehdy jí v rámci poněmčení říkali Camilla.

Její sestra Marie byla mezitím v rodině poznaňského úředníka Kurta Alšera. Domů se paní Jarmila vrátila jako šestiletá v roce 1946. „Vždycky jsem říkala, že bych v Německu bydlet nechtěla, že jsem ráda, že jsem se vrátila do Včelákova a že vím, odkud rodiče pocházeli. Ten kraj tady, ty vesnice mi spíš přirostly k srdci,“ říká.

Před 70 lety vypálili nacisté kvůli ukryté vysílačce osadu Ležáky

Číst článek

Po návratu se ale musela potýkat s řadou problémů – například uměla jen německy. „Pak když mě přivezl pan Josef Ondráček do Včelákova k dědečkovi a když jsem začala chodit do školy hned v září, protože jsem neuměla pořádně česky, tak to bylo také náročné pro mě. Takže když mě pan řídící vyvolal a řekl Jarmilo Šťulíková, tak jsem řekla... Jarmila to ví přesně,“ prosí o pomoc svou stejnojmennou dceru.

„Ich bin Camilla Paetl, ich bin nicht Jarmila Šťulík,“ doplňuje paní Doležalovou její dcera – jedno ze sedmi dětí, které vychovala.

Kristina Winklerová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme