Výstava na Vítkově připomíná historii obrněné brigády bojující u Dunkerque

Milovníci vojenské historie si o tomto víkendu přijdou na své na pražském Vítkově. Historii Československé obrněné brigády, která bojovala ve druhé světové válce na západní frontě, tam připomene výstava, kterou pořádá klub vojenské historie Rota Nazdar a uskupení Benešovi muži. K vidění bude například dobová vojenská technika, některá i v akci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tahač s houfnicí

Tahač s houfnicí | Zdroj: ČTK

„Rychlopalné šestiliberní protitankové dělo britské výroby, které používala Československá samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii a dvanáct si jich přivezli sem zpátky do Československa,“ popisuje jednu ze zbraní člen klubu vojenské historie Rota Nazdar Jiří Vošoust.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstava na Vítkově připomene historii obrněné brigády bojující u Dunkerque. Co bude k vidění, zjišťovala u organizátoru Věra Masopustová

Návštěvníci výstavy se dozví například i to, jaký je rozdíl mezi dělem, kanónem a houfnicí.

„Dělo je obecný název a tohle je kuriózní, protože se tomu říká kanónová houfnice a kanón se od houfnice liší tím, pod jakým úhlem střílí. Do 45 stupňů náměru to je kanón, na 45 stupňů to bývá houfnice a je to vlastně v tom, jak může natočit dělo do výšky a jakým úhlem může vystřelit,“ vysvětlil Miloš Borovička, další ze zhruba padesátky nadšenců, kteří se na Vítkově budou o návštěvníky výstavy starat.

Výstava na Vítkově nese název Se lvem na blatníku. To kvůli typickému znaku Čechoslováků, který zdobil jejich vojenskou techniku.

Štábní automobil Humber a sanitka | Foto: ČTK

Československá obrněná brigáda se do vlasti vrátila před sedmdesáti lety z bojů u Dunkerque. Ještě 30. května 1945 mohli vojáci se svojí technikou defilovat osvobozenou Prahou a hned na to, protože přišli ze západu, museli zpátky za demarkační linii. A právě osud této brigády a jejích vojáků chce výstava připomenout. I oni měli za komunistického režimu těžký osud podobně jako bývalí čeští piloti RAF.

„Je smůla to, že západní armáda je dost pozapomenutá a moc se nepřipomíná. My jsme chtěli touhle akcí připomenout, že jsme měli pět a půl tisíce vojáků pozemní armády, kteří bojovali u Dunkerque, kteří se vrátili do Československa a málokdo o nich dneska ví,“ říká velitel Klubu vojenské historie Vilém Fencl.

Ve vojenském táboře na pražském Vítkově uvidí návštěvníci nejen děla a houfnice, ale třeba i unikátní ambulanci. Dozvědí se i spoustu zajímavých informací i o osudech našich hrdinů z druhé světové války, a to dokonce z vyprávění veterána od Dunkerque Charlese Strassera, který na Vítkov přijede.

Dnes mohou zájemci dorazit až do půlnoci, v neděli pak od devíti hodin ráno do poledne.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme