Výstava NM ‚Krmě - jídlo - žrádlo‘ představí gastronomii 19. století

Národní muzeum připravilo exkurz do gastronomické minulosti. Výstava v Národopisném muzeu - Musaionu s názvem ‚Krmě - jídlo - žrádlo‘ je součástí cyklu Monarchie, která představí stravování a stolování doby našich předků a Magdaleny Dobromily Rettigové, doby tak vzdálené dnešní éře sterilních fastfoodů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Musaion - Národopisná expozice Národního muzea (Letohrádek Kinských)

Musaion - Národopisná expozice Národního muzea (Letohrádek Kinských) | Foto: Jiří Suchomel

Výstava ukáže, jací gurmáni byli naši předkové v 19. století, a jak vypadal jídelníček i stolování šlechty, měšťanů i prostých lidí.

„Návštěvníci budou určitě překvapeni. Výstavou jsme se pokusili podívat na všechny sociální vrstvy. V nejvyšších vrstvách bylo stolování a stravování noblesní až symbolickou záležitostí. Naopak je zde i k vidění, co všechno naši předci v době nouze byli schopni jíst, od různých vývarů ze žaludů a kaštanů, až po ježky, kočky a psy,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě Krmě - jídlo – žrádlo z cyklu Monarchie mluvil na Rádiu Česko generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš

„V celém výstavním cyklu Monarchie chceme bořit klišé a ukázat, že doba vlády císaře Františka Josefa I. byla velmi dynamická, mnoho věcí se měnilo,“ uvádí Lukeš.

Vedle předmětů běžné denní potřeby, jako je vybavení kuchyní a jídelen, návštěvník uvidí i řadu zajímavostí a kuriozit, například kufr s cestovním jídelním servisem či osobní předměty Magdaleny Dobromily Rettigové.

Stolováním a stravováním lidé z nejrůznějších společenských vrstev období monarchie vyjadřovali své postavení, vkus a hodnoty, ale i náboženská či magická pravidla, zvyky a obyčeje související se střídáním ročních období nebo příležitostí. Výstava také ukáže, jak se v jídelníčku našich předků odrážel vývoj zemědělství, import surovin ze zámoří, globalizace i průmyslová revoluce, které značně zjednodušila přípravu a podávání pokrmů.

Výstavy Národního muzea z cyklu Monarchie:
Kouzelné hrací strojky (České muzeum hudby) od 29. června 2012
Sportsmeni v zemích českých (Národní památník na Vítkově) od 7. září 2012
Krmě - jídlo - žrádlo (Národopisné muzeum - Musaion) od 5. října 2012
Po stopě Karla Maye (Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur) od 25. října 2012
Monarchie (Nová budova Národního muzea) od 23. listopadu 2012
Dětský svět za císaře pána (Nová budova Národního muzea) od 23. listopadu 2012
Člověk ve fotografii (Nová budova Národního muzea) od 23. listopadu 2012
Století valčíku a polky (České muzeum hudby) od 9. března 2013

Dobovou atmosféru naladí i rekonstrukce pravé venkovské zabíjačky a dobové černé kuchyně. Návštěvníci budou moci obdivovat honosné stolování šlechty z českých zemí, zejména rodiny Kinských v autentickém prostředí klasicistního Letohrádku Kinských, kde sídlí Národopisné muzeum - Musaion.

Pro malé a velké návštěvníky je při příležitosti otevření výstavy připraveno na sobotu 6. října 2012 od 14 do 18 hodin zábavné odpoledne plné dudácké muziky i písní z dob dávno minulých, divadla a her.

Pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny i dvě představení loutkového divadla Tate lyumni.

Vstup na slavnost i na výstavu je během odpoledne zdarma.

Ladislav Dvořák, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme