Výstava o období Protektorátu představí kolaboranty i odbojáře

Výstava Protektorát: odboj a kolaborace věnovaná jednomu z nejsložitějších období českých dějin, nacistické okupaci Čech a Moravy, se otevírá dnes v Národním památníku na Vítkově. Snaží se připomenout hrdinské chování odbojářů i neblaze proslulé kolaboranty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exponáty na výstavě Protektorát: odboj a kolaborace | Zdroj: ČTK

Většina exponátů, mezi nimiž nechybí například uniforma Emanuela Moravce, pochází ze sbírek Vojenského historického ústavu. Další pocházejí z různých koutů republiky.

„Část jich byla zapůjčena i z regionálních muzeí, především co se týká problematiky národopisné Moravy. A jak víte, tak ve stálé expozici na tomto místě Národního památníku na Vítkově je vysílačka Libuše, která zapadá do koncepce této výstavy,“ upřesnil Pavel Douša z Národního muzea.

Kromě vysílačky patří k vystaveným unikátům také osobní samopal Karla Hermanna Franka. Hlavním záměrem expozice je přiblížit chování oybvatel v těžké době.

„Především aby byla odmytizována myšlenka nebo to, co se tvrdí občas o českém národě. To především tvrdí český národ sám o sobě, ne nikdo zvenčí, že to byl tedy národ kolaborující. Není to pravda,“ vysvětlil jeden z kurátorů Jan Šach z Vojenského historického ústavu.

Eva Rajlichová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme