Výstava v Moravském zemském muzeu mapuje unikátní výzkum zaniklé středověké vesnice

V Moravském zemském muzeu v Brně zítra začíná výstava „Bystřec - Založení, život a zánik středověké vsi". Můžete na ní nahlédnout do života našich předků, součástí je totiž i přesná rekonstrukce komory a kuchyně jedné z usedlostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravské zemské muzeum sídlí v Dietrichsteinském paláci už od roku 1911 | Foto: archiv Moravského zemského muzea

Výzkum vesnice probíhal skoro 30 let na ploše 10 hektarů, patří tak mezi nejrozsáhlejší v Evropě. Dramatický způsob jejího zániku zachoval vše téměř v původním stavu.

„Došlo k přepadení vesnice, zabíjení osadníků a následnému vypálení vsi. Pro nás je takovýto zánik jedinečný, následně byla tato lokalita loukou. Nikdy se pod drn, který se tam vytvořil, nezasáhlo, nálezové okolnosti tak byly minimálně poškozeny,“ vysvětlil vedoucí archeologického ústavu muzea Ludvík Belcredi.

Návštěvníci se s výsledky výzkumu seznámí nejen prostřednictvím panelových informací, ale také prostřednictvím scén, které navodí reálné obrazy. Vystavena bude také nejstarší keramika, stavební kování, výbava domu a věci osobní potřeby.

Igor Maňour, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme