Výstava v Praze ukazuje, jak se zkoumaly ostatky Tychona Braha

V budově Akademie věd na pražské národní třídě začala výstava, věnovaná průzkumu ostatků Tychona Braha. Záhadnou smrtí slavného dánského astronoma, který působil v Praze v době císaře Rudolfa II., se nedávno zabývali čeští a dánští vědci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava nazvaná Výzkum hrobky a ostatků Tychona Braha

Výstava nazvaná Výzkum hrobky a ostatků Tychona Braha | Zdroj: ČTK

Dvouleté studium ostatků prokázalo, že nebyl otráven rtutí, jak naznačovaly některé teorie. Tým českých vědců vedl profesor Jan Kučera z Akademie věd.

„Výstava ukazuje projekt v celé šíři, nejen výsledky stanovení rtuti ve vousech a kostech. Jsou zde i výsledky, které předcházely těmto analýzám. Vyžadovalo to práci archeologů a antropologů, které jsou zde také představeny,“ řekl Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor Jan Kučera z Akademie věd v pořadu Stalo se dnes

K vidění jsou podle něj i materiály z pobytu Tychona Brahe v Praze a prvního otevření hrobky v roce 1901. Vlastní příčinu smrti slavného astronoma nejsou vědci podle Kučery schopni určit.

„Příznaky jeho onemocnění před smrtí, kdy u něj došlo k zástavě močení, ale ukazují na urémii. Existují zápisy lékařů, kteří tyto příznaky popisují. Zástava močení, bolesti v břišní dutině, horečky, nastupující bezvědomí a agónie,“ uvedl profesor Kučera.

Dříve byly publikovány i teorie o tom, že mohl být Brahe zavražděn. Z vraždy byl obviňován mimo jiné i Johannes Kepler, který se údajně toužil dostat k Braheho astronomickým záznamům.

Výstava o průzkumu ostatků Tychona Braha potrvá až do 22. února.

Igor Maňour, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme