Výstava Vynálezy a vynálezci odkrývá tajemnou osobnost Bohuslava Jiruše

Tajemné bedny a další předměty z pozůstalosti vědce Bohuslava Jiruše jsou k vidění v Národním muzeu v Praze. Záhadné schránky se staly téměř fenoménem, a to díky veřejné anketní otázce, zda mají být otevřené dříve, než Jiruš uvedl ve své závěti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajemné bedny šlechtice Bohuslava Jiruše, farmakologa a botanika, který je odkázal Národnímu muzeu, jsou součástí doplňující části výstavy Vynálezci a vynálezy

Tajemné bedny šlechtice Bohuslava Jiruše, farmakologa a botanika, který je odkázal Národnímu muzeu, jsou součástí doplňující části výstavy Vynálezci a vynálezy | Zdroj: ČTK

Farmakolog a botanik Bohuslav Jiruš odkázal dvě bedny, každou o váze zhruba 400 kilogramů, Národnímu muzeu. Podle jeho závěti ale mohou být otevřeny až dvě stě let po jeho smrti, tedy v roce 2101.

Muzeum nedávno uspořádalo anketu, kde se veřejnosti ptalo, jestli mají být schránky prozkoumány již nyní. Na muzejním webu hlasovaly přes tři tisíce lidí. Mírná většina z nich doporučila poslední vůli respektovat.

„Stal se z toho vlastně průzkum veřejného mínění z hlediska morálky a vztahu k této pietní záležitosti,“ říká ředitel knihovny Národního muzea Martin Sekera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o tajemných bednách Bohuslava Jiruše zjišťovala Pavla Dluhoschová

Muzeum se rozhodlo v průzkumu pokračovat, aniž by do beden proniklo, zvolilo proto archivní metodu. Vědci prozkoumávají muzejní sbírky a první výsledky hledání jsou představeny jako bonus k výstavě Vynálezy a vynálezci.

„Je tam jednak to magické místo, kde jsou přímo bedny, ale je zde i vitrína, která ilustruje, co všechno přišlo do Národního muzea z majetku Bohuslava Jiruše. Bylo toho mnohem víc,“ vysvětluje Martin Sekera.

Ve vitrínách jsou k vidění třeba přírodniny z badatelových exotických výzkumných cest a jeho osobní věci. Ví se už také, jak vědec vypadal, podařilo se totiž objevit například pohár s jeho podobiznou.

Typický intelektuál 19. století

Jiruš byl vousatý obrýlený muž, typický intelektuál 19. století. I další předměty z jeho pozůstalosti naznačují, že patřil ke společenské elitě.

„Jsou tady řády, které mu byly uděleny císařem. Vyjadřují, že ten člověk získal vysoké postavení v tehdejší společenské hierarchii. Musel se v nějakém oboru opravdu zasloužit o posunutí hranic,“ domnívá se Sekera.

Dědictví Bohuslava Jiruše je natolik obsáhlé, že se je muzeum chystá zmapovat ve speciálním sborníku, který vydá v příštím roce. Zvláštní odkaz probudil zájem i o osobnost dárce.

Co se skrývá v masivních dřevěných bednách, zůstává tajemstvím. Nadšenci tipují poklad, dobová svědectví, nebezpečné jedy nebo zázračné léky. Záhada bude zřejmě rozřešena až 16. listopadu roku 2101.

Pavla Dluhoschová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme