Vzácné mumie z Náprstkova muzea zkoumali lékaři

Osm mumií z unikátní kolekce vystavuje Náprstkovo muzeum v Praze. Výstava má několik částí. Návštěvníci se mohou seznámit s tradiční pohřební výbavou starých Egypťanů. Organizátoři nezapomněli ani na zrakově handicapované lidi – připravili pro ně také dotekové modely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské Náprstkovo muzeum vystavuje egyptské mumie. | Zdroj: ČTK

S celkovým vyzněním výstavy je spokojen i její kurátor Pavel Onderka.

„Stěžejním pro nás bylo pietně vystavit tyto ostatky a vytavit je v takovém prostředí, které by odpovídalo jejich významu a jejich náchylnosti k poškození a podobně. Myslím si, že se architektonický návrh velmi vydařil, jelikož právě byl schopen skloubit tyto požadavky dohromady až s galerijním způsobem vystavení, kdy je tam zachována pieta a je to prezentováno ve velmi dobrém prostředí,“ řekl.

Mumie prošly také rukama lékařů, kteří je vyšetřovali pomocí moderní radiologické metody – výpočetní tomografie.

„Přinesla celou řadu poznatků, které jsou pro nás nové, přinesla celou řadu objevů, které doposud nebyly u egyptských mumií doloženy. Jedná se především o objev takzvaného NonHodgkinova lymfou v případě jedné mumie a potom ve druhém případě se jedná o objev strumy, což je nález na egyptských mumiích velmi nezvyklý,“ uvedl Pavel Onderka.

Eva Rajlichová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme