Z mosteckého dolu bude do muzea převezen unikátní bunkr

V mosteckém uhelném dole bude dnes vyzvednut unikátní betonový vojenský bunkr. Historici ho ve spolupráci s techniky převezou do vojenského technického muzea v Lešanech, kde ho první návštěvníci budou moci obdivovat již tento víkend.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bunkr | Foto: Martin Dorazín

„Jedná se o bunkr vzor 36. Jde tedy o typ, který předcházel známým ‚řopíkům‘ vzor 37. Rozdíl je v tom, že z bunkru, který přesouváme, se střílelo čelně. Má na čele dvě střílny. Z ‚řopíku‘ se střílelo po stranách,“ vysvětluje Andrej Halada z Vojenského historického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přesunu unikátního bunkru mluvil na Radiožurnálu Andrej Halada z Vojenského historického ústavu

Bunkrů vzor 36 je na území České republiky již velice málo. Původně jich bylo postaveno 860, ale většina jich byla v poválečné době odstraněna.

„Bunkr vzor 36, který byl postaven v roce 1936, je součástí předválečného opevnění Československa. Tehdy se ale ještě bunkry nestavěly v liniích, které známe třeba z různých hor, kde od sebe stojí třeba 50 metrů. 36 se rozmisťovaly spíše nahodile, stojí od sebe 300 i 500 metrů,“ pokračuje Halada.

Bunkr váží 50 tun. Má rozměry zhruba 3x3x5 metrů. Speciální jeřáb ho naloží na valník a odveze do Lešan. Lešanské vojenské technické muzeum se otevírá 21. května takzvaným ‚ženijním dnem‘, na kterém se představí ženijní technika.

Bunkr bude umístěn hned u brány, do budoucna ho podle Halady čekají určité úpravy, jako je namaskování a opravy vnitřního prostoru.

Nikola Bojčev, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme