Z mosteckého dolu bude do muzea převezen unikátní bunkr

V mosteckém uhelném dole bude dnes vyzvednut unikátní betonový vojenský bunkr. Historici ho ve spolupráci s techniky převezou do vojenského technického muzea v Lešanech, kde ho první návštěvníci budou moci obdivovat již tento víkend.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bunkr

Bunkr | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Jedná se o bunkr vzor 36. Jde tedy o typ, který předcházel známým ‚řopíkům‘ vzor 37. Rozdíl je v tom, že z bunkru, který přesouváme, se střílelo čelně. Má na čele dvě střílny. Z ‚řopíku‘ se střílelo po stranách,“ vysvětluje Andrej Halada z Vojenského historického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přesunu unikátního bunkru mluvil na Radiožurnálu Andrej Halada z Vojenského historického ústavu

Bunkrů vzor 36 je na území České republiky již velice málo. Původně jich bylo postaveno 860, ale většina jich byla v poválečné době odstraněna.

„Bunkr vzor 36, který byl postaven v roce 1936, je součástí předválečného opevnění Československa. Tehdy se ale ještě bunkry nestavěly v liniích, které známe třeba z různých hor, kde od sebe stojí třeba 50 metrů. 36 se rozmisťovaly spíše nahodile, stojí od sebe 300 i 500 metrů,“ pokračuje Halada.

Bunkr váží 50 tun. Má rozměry zhruba 3x3x5 metrů. Speciální jeřáb ho naloží na valník a odveze do Lešan. Lešanské vojenské technické muzeum se otevírá 21. května takzvaným ‚ženijním dnem‘, na kterém se představí ženijní technika.

Bunkr bude umístěn hned u brány, do budoucna ho podle Halady čekají určité úpravy, jako je namaskování a opravy vnitřního prostoru.

Nikola Bojčev, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme