Za komunistů byl Palach tabu, říká historik a ředitel Národního muzea

Už 43. výročí sebeupálení Jana Palacha si dnes lidé připomenou na řadě míst, tradičně i v jeho rodných Všetatech. S projevem letos vystoupí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, který chce zhodnotit Palachův čin pohledem historiků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt u pamětní desky Jana Palacha

Pietní akt u pamětní desky Jana Palacha | Zdroj: ČTK

„Můj projev je takové zamyšlení se nad nejvyšší osobní obětí člověka ve prospěch celku, z pohledu historika a v historických souvislostech,“ říká Lukeš.

Podle něj je nutné více klást důraz na přenos Palachova odkazu dalším generacím. „Čin Jana Palacha nebyl pouze protestem proti sovětské okupaci, byl i pokusem o probuzení celého českého a slovenského národa z letargie. Byl samozřejmě také protestem proti totalitní moci, která tady vládla a proti tomu, že po nadechnutí 60. let se opět začalo schylovat k velkému potlačování lidských svobod.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš

Lukeš pomník Jana Palacha v horní části pražského Václavského náměstí často míjí při své cestě do budovy Národního muzea. „Vždycky mě napadne, co se muselo odehrávat v hlavě mladého člověka, který se rozhodl dobrovolně odejít z tohoto světa ještě s tím, že ta smrt nebyla úplně nebolestivá. Jakou v sobě musel mít pevnou víru,“ přemítá ředitel muzea.

„Je zapotřebí o tom mluvit, především s mladými lidmi, vzdělávat, vysvětlovat a varovat proti totalitě. Ona většinou přichází plíživě, ani si jí moc nevšimnete,“ míní Lukeš.

Své dceři chce v budoucnu vysvětlovat, proč Palach čin provedl. Pro lidi žijící celý život v demokracii prý může být jeho čin už těžko pochopitelný.

Sám Lukeš se narodil v roce 1975, o Palachovi se však dozvěděl od svých rodičů až v lednu 1989 během takzvaného Palachova týdne. „Jan Palach byl veliké tabu, o tom se nesmělo vyučovat. Rodiče mi to neřekli v mladším věku proto, že se báli, abych o tom někde ve škole nehovořil, protože by z toho mohli mít veliké problémy. Bylo mi 13 let a byl jsem z toho šokovaný. Potřeboval jsem pochopit, proč to Jan Palach udělal,“ vzpomíná nynější ředitel Národního muzea.

Martin Mašek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme