Západ si připomíná konec druhé světové války 8. května. V Rusku slaví až další den

Dne 8. května se připomíná Den vítězství, tedy konec druhé světové války v Evropě. Za rozhodující se považuje kapitulace německých vojsk v květnu 1945. V Rusku ale stejnou událost oslavují až o den později.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt ke Dni vítězství

Pietní akt ke Dni vítězství | Foto: Filip Jandourek

Němci podepsali kapitulaci v pondělí 7. května v Remeši, připomíná historik Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu:

„Problém byl v tom, že Němcům se podařilo přesvědčit především Západní spojence, že kvůli přesunům a informacím svých jednotek by se měla kapitulace naplnit 8. května o půlnoci, což bylo hlavně nevýhodné pro pražské povstalce bojující na barikádách, protože to především bránilo, aby třeba Američané zasáhli v Praze pod záminkou, že Němci porušují kapitulační akt.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu přibližuje konec druhé světové války v Evropě

Generál Dwight Eisenhower pak požádal padesát přítomných spojeneckých novinářů, aby několik hodin pozdrželi zveřejnění informace, že Němci kapitulaci podepsali, vysvětluje dále Marek. Dodává ale, že Edward Kennedy z agentury AP nechtěl přijít o novinářského sólokapra a dohodu nerespektoval, čímž vzbudil především zuřivost Sovětů, kteří chtěli válečné vítězství patřičně propagandisticky využít.

Rusové si proto vynutili nový podpis německé kapitulace, v úterý 8. května u Berlína. Prohlásili, že akt z Remeše byl jen předběžným podpisem.

„Jenomže všichni hráli tehdy o čas. Němci, aby se dostali do Západního zajetí, Sověti, aby se dostali co nejdřív do Prahy, protože potřebovali ovlivnit politickou mapu Evropy po válce. A tak došlo k tomu, že celá Evropa, hlavně tedy západní a jižní, oslavuje konec války 8. května. A Sověti prostě na základě Stalinových rozkazů a oficiálních zpráv tím, že do Prahy přišli ve čtyři hodiny ráno 9. května, prostě začali oslavovat, a s nimi potom všechny jejich satelity včetně Československa, konec války 9. května,“ uzavírá historik Jindřich Marek.

Eva Rajlichová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme