Západní firmy testovaly léky na lidech v NDR. Většinu odměny si nechal stát

Západní farmaceutické společnosti testovaly léky na občanech východního Německa. Dokazuje to studie, kterou v Berlíně představil tým badatelů. Mezi lety 1961 a 1990 provedly západní firmy v sousedním státu na 900 klinických testů. Výhody z toho plynuly nejen daným pacientům, ale především samotné NDR.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vědci přišli na to, jak vyrobit silnější antibiotika. | Foto: Fotobanka Pixabay

Podle týmu badatelů, který vedl historik lékařství Volker Hesse, pacienti o na nich testovaných lécích nevěděli jen v ojedinělých případech.

Většinou byl mezi východními Němci o testy naopak velký zájem. Za účast totiž dostávali odměny, nejčastěji v podobě dovolené navíc. Od západních léků si navíc vážně nemocní lidé slibovali vyšší účinnost, než jakou jim mohlo nabídnout zdravotnictví v NDR.

Studie došla k závěru, že k systematickému porušování tehdejších zákonů ani v jedné ze zemí nedocházelo. Podle dnešních právních norem by to ale už v pořádku nebylo.

Pro západní firmy bylo levnější testy provádět na východě, pokusné osoby ale dostaly pouze zlomek toho, co za ně inkasoval východoněmecký stát. Farmaceutické koncerny navíc v současnosti mají jiné etické kodexy.

Tým badatelů se tématu bude věnovat i nadále. Pokusí se objasnit, jakou roli v praxi sehrála východoněmecká tajná služba Stasi.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme