Závod míru absolvuje Antonín Mittelbach na historickém kole

Ve Varšavě dnes ráno odstartoval symbolicky Závod míru. Na startu byl ale jediný cyklista. Ale za to výjimečný. Antonín Mittelbach se totiž rozhodl, že absolvuje původní trasu cyklistického závodu na historickém kole. U prvních metrů úvodní etapy byl také náš varšavský zpravodaj Petr Vavrouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závod Míru juniorů 2011 - Cíl 5.etapy v Terezíně pro Van Poppela | Foto: Miroslav Zimmer

Důvodů, proč si Mittelbach vybral zrovna trasu Závodu míru, je víc.

„Byl to prý vždycky jeho sen. Už několik desítek let se motá kolem cyklistiky, má také řadu přátel, kteří se Závodu míru kdysi účastnili, a tak si chtěl na vlastní kůži vyzkoušet trasu, kterou cyklisté za minulého režimu absolvovali,“ informuje přímo z Varšavy tamní zpravodaj Radiožurnálu Petr Vavrouška.

Letos je tomu právě šedesát let, co se Závod míru poprvé jel po ose Varšava – Berlín – Praha. Mittelbach chce na historickém kole urazit celkem 2140 kilometrů, podle přesného scénáře to vychází na víc než 150 kilometrů denně – což je vzhledem k tomu, že český dobrodruh pojede na kole starém víc než sto let, mimořádný sportovní výkon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český dobrodruh Antonín Mittelbach absolvuje kdysi populární Závod míru na historickém kole, do Prahy by měl dorazit v polovině května

„Provozu na silnicích se Mittelbach prý nebojí, bude si vybírat spíš vedlejší cesty, i když do těch velkých měst musí tak jako tak dorazit po těch hlavních tazích. Největší obavy má z toho, aby náročnou rasu vydrželo jeho kolo – pro každý případ si vzal ještě druhé, repliku originálu,“ doplňuje Vavrouška, který byl u prvních metrů úvodní etapy.

Antonín Mittelbach není na cestě sám, má s sebou početný doprovod přátel a známých, kteří jedou v osobním autě a dvou karavanech.

„Hlavně jde o morální podporu. Pořádnou dávku motivace ale dostal už ráno při startu, protože ho na kole přišel povzbudit i Ryszard Szurkowski, což je legenda polské cyklistiky, mistr světa a několikanásobný vítěz Závodu míru. Pro oba to bylo zajímavé setkání,“ vypozoroval Vavrouška.

Pokud Mittelbach vše zvládne podle plánu, měl by do Prahy dorazit 13. května odpoledne. Cíl je na pražské Letné.

Petr Vavrouška, Václav Žmolík, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme